Stary Kontynent tak przyzwyczaił się do amerykańskiej dominacji, że stracił wiarę w swoje atuty. Ale najpierw Rosja, a teraz Trump powinni wywołać geopolityczne zmartwychwstanie Europy.
Trump uruchomił, zapewne wbrew intencjom, procesy strategicznej przebudowy Europy. Te zmiany to czysta anty-MAGA. Bezwstydny reset z Putinem i brutalny szantaż wobec Ukrainy ostudziły nawet Kaczyńskiego.
Front wygląda jak na katastroficznym filmie z przyszłości. Wielkie pustkowie, zgliszcza, ziemia niczyja, nad którą wiszą drony. Maszyny-zabójcy wyczulone na najmniejszy ruch.
Gdy w sondażach poparcie dla Mentzena zacznie przekraczać 20 proc., rozpocznie się dla Kaczyńskiego kolejna wielka bitwa. To byłby koniec PiS jako jego osobistej własności.
15 lat temu zlikwidowano obowiązkowa służbę wojskową. Wojsku brakuje rezerwistów, więc rząd chce przeszkolić każdego dorosłego mężczyznę w Polsce.
W nieustającym dążeniu do uczynienia Ameryki wielką prezydent Donald Trump postanowił sprawić, by stała się mocarstwem kryptowalutowym.
Po pięciu miesiącach Austria ma wreszcie nowy rząd. Tworzy go chadecka Partia Ludowa pod nowym kierownictwem Christiana Stockera, który został kanclerzem, wraz z socjaldemokratami z SPÖ i liberałami z NEOS.
Ostatnie dni pokazały, że w Waszyngtonie przewagę zyskuje obóz „pokoju bez względu na koszty”, jakie poniesie Ukraina.
Jak wyglądają szanse kandydatów w wyborach prezydenckich, co mówią badania opinii, czym interesują się wyborcy, jak sytuacja międzynarodowa odbija się na polskiej polityce – o tym nasz kolejny odcinek sondażowy, przygotowany wraz z pracownią IBRiS.
Czy odebranie immunitetów Kaczyńskiemu, Błaszczakowi i aresztowanie Mateckiego to otwarcie nowego etapu rozliczeń? Przypomnienie, na czym polegało państwo PiS? Będzie to miało znaczenie dla wyborów prezydenckich.
Młodzi księża są bardziej aspołeczni, stałe związki to dla nich wyjście ze strefy komfortu. Szukają relacji na portalach społecznościowych. Przelotnych, bez zobowiązań – mówi Artur Nowak, autor reportaży „Plebania” i „Zakrystia”.
Mimo że liczba prób samobójczych w Polsce wzrosła w ostatnich latach, jednocześnie spadła liczba samobójstw. Po raz pierwszy od lat. Uczymy się reagować.
Zdalne studia medyczne? W Ukrainie to możliwe, także bez matury i egzaminu wstępnego. A po studiach przez pięć lat można leczyć pacjentów w Polsce, dopiero potem dyplom trzeba nostryfikować. Na ukraińskich uczelniach jest coraz więcej Polaków.
Na lubelskie pola spadł meteoryt, co sprawiło radość wszystkim: naukowcom, poszukiwaczom, wójtowi i okolicznym mieszkańcom.
Na co dzień o tym nie myślimy, odkładamy na później. Tak jakby spisywanie testamentu miało przywołać śmierć. Gdy jednak nasz czas nagle i drastycznie zaczyna się kończyć, formalności, których nie dopilnowaliśmy, zaczynają ciążyć naszym bliskim. Co zatem zrobić, by w miarę bezproblemowo mogli odziedziczyć to, co im po nas zostanie?
Unia Europejska do niedawna czuła się dumna z miana „mocarstwa regulacyjnego”. Teraz jednak w Brukseli wahadło przechyla się w drugą stronę. Co i po co Bruksela regulowała i co ma teraz pilnie „odregulować”?
Skala niezbędnych inwestycji jest porażająca: 500 mld zł. Transformacja energetyczna będzie wymagała też od nas dostosowywania zużycia do aktualnej sytuacji na rynku energii. Kiedy będzie jej w nadmiarze, będziemy prali, gotowali, ładowali samochody. A kiedy zacznie brakować – odłączymy co niekonieczne.
Na tle poglądów i postaw typowych dla aktywistycznego skrzydła amerykańskiej lewicy ekscentryczni miliarderzy, jak Elon Musk czy Trump, sprawiali wrażenie normalnych i bliskich zwykłemu człowiekowi.
Pozbawiani amerykańskiej pomocy Ukraińcy wciąż wierzą w zwycięstwo. Po atakach Trumpa na Zełenskiego stanęli murem za swoim prezydentem.
Spór wokół „I’m Still Here”, pierwszego oscarowego filmu w historii Brazylii, uzmysławia, że historia przemocy w nim ukazana jeszcze się nie skończyła.
Filmy zmarłego niedawno Davida Lyncha są cudownie dezorientujące. Marzenia senne też. Reżyser mawiał, że ani życie, ani sztuka nie muszą mieć sensu. Jak jest ze snami?
Co dalej z ewaluacją jednostek naukowych? Najważniejsze, by Ministerstwo Nauki wysłało sygnał, że nieetyczna gra systemem nie będzie wynagradzana.
A jeśli „długi covid” to nie tylko problemy z pamięcią i koncentracją? Jeśli ma konkretną, polityczną twarz? O niebezpiecznych związkach między pandemią a populizmem.
Rok zakończenia wojny był dla polskich Żydów rokiem trudnych wyborów. Opowiada o nich otwarta właśnie w Muzeum Polin wystawa „1945. Nie koniec, nie początek”.
To była największa polska rewolucja w XX w. – w 1905 r. zastrajkowało blisko milion osób. Była podobna do ostatniej – w obu wybuch niezadowolenia robotników zaowocował niepodległością.
Antykapitalistyczna dystopia, wyrażająca słuszny gniew przeciw nierównościom klasowym, odradzającemu się faszyzmowi i ludzkości w obłędzie.
Wizjonerska odyseja ukazująca w symbolicznym skrócie kolejne etapy miłości, od pierwszej tkliwości, po gorycz i utratę złudzeń.
Nie ma tu wielkich nazwisk, jak w ekranizacji Viscontiego z 1963 r., ale jest klimat.
Przejmująca, solidnie nakręcona i pierwszorzędnie zagrana historia.
Choć zakład wychowawczy, zwany w nagrodzonej Pulitzerem powieści Colsona Whiteheada i jej ekranizacji Miedziakiem, jest fikcyjny, miał w rzeczywistości swój odpowiednik: szkołę Doziera na Florydzie, jedną z setek amerykańskich placówek, w których stosowano przemoc wobec wychowanków.
Są takie powieści, których nie chce się kończyć, i do nich należy „Żądło” Murraya, jedna z najlepszych wydanych u nas ostatnio irlandzkich książek.
Gigant fińskiej literatury Mika Waltari najlepiej jest znany z historycznej epopei „Egipcjanin Sinuhe”. Jego powieści o komisarzu Palmu także doczekały się polskiego przekładu (pierwsze wydanie w 1968 r.), od dawna były jednak trudno dostępne. Ich wznowienie to również jedna z rzadkich okazji, by przyjrzeć się korzeniom popularnego dziś skandynawskiego kryminału.
Autorka potrafi budować napięcie i obmyślać scenerie. Tu jednak zabrakło didaskaliów.
Jak mało wciąż wiemy w Polsce o sztuce Rumunii, uświadamia nam wystawa gromadząca prace z imponującej prywatnej kolekcji Ovidiu Şandora. I będąca różnorodną, bogatą panoramą rumuńskiej sztuki, począwszy od początków XX w., po dzień dzisiejszy.
Piękna płyta, pełna poezji i żarliwości.
Pierwszy Oscar z Brazylii, Kamasi w Stodole oraz sztuki bardziej i mniej przyjemne.
Negatywne doświadczenia, homofobia, której byłem świadkiem i sam padłem ofiarą w szkole baletowej, paradoksalnie stały się stymulujące do pracy – mówi choreograf i tancerz Wojciech Grudziński, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii scena.
W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.
Przeinaczano go i zmyślano. Dziś są w Polsce ulice Stanisława Witkacego, bo ktoś nie sprawdził, jak się nazywał. Taka postać to obiekt manipulacji, a nawet fałszerstw – mówi Przemysław Pawlak, autor biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.
150 lat temu urodził się Maurice Ravel. Powszechnie znane jest jedno jego dzieło, które ponoć wykonuje się na świecie co 15 minut. Jego twórca jednak wypowiadał się o nim z ironią.
Tymczasem w Plejadzie agresywny, szykanujący artykuł: „Gwiazdy jednego przeboju”. A obok zdjęcie Norbiego. Skandal. Wszyscy wiemy, jak bolą niesprawiedliwe opinie.
Dominująca emocja w czasach chaosu? Lęk. Coraz trudniej go opanować, gdy na naszych oczach wali się dawny porządek świata.
Skype został założony w 2003 r. przez Szweda Niklasa Zennströma i Duńczyka Janusa Friisa.
„Poczuć się” oznacza chwilowe przyjęcie postawy wyższości lub nadmiernej pewności siebie.
Słynne Wybrzeże Amalfitańskie ukrywa jedno z najmniejszych miasteczek we Włoszech. Ze wszystkimi cechami dolce vita i bez tłumu turystów.
Nikt nie wie, skąd się wzięła. Kandydatek na ojczyznę ma pięć, ale do niedawna nikt nie chciał się do niej przyznać.
Ostatnia szansa, by zgarnąć topowy sprzęt narciarski i snowboardowy w mega promocjach – nie przegap okazji!
Karmi się nas wiadomościami jak gęsi na niesławne foie gras. Łykamy i zapominamy, krztusimy się, a tu już jedzie kolejna porcja. Tak było i ze sprawą katastrofy Odry.
Fabuła tu jest prosta, podobnie jak dialogi i motywacje bohaterów. To dobrze, bo odczuwam już pewien przesyt thrillerami, w których wszystko jest mroczne i skomplikowane.
Młodzi konserwatyści chcą wystawnego luksusu, nie zaś klasycznej elegancji ery reaganowskiej. Bardziej „Wielki Gatsby” niż Liga Bluszczowa.
W PiS trwa dyskusja, czy kampania Karola Nawrockiego, obywatelskiego kandydata na prezydenta, idzie w dobrym kierunku. Podzielam obawy w tej sprawie.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Woń MAGA
Trump uruchomił, zapewne wbrew intencjom, procesy strategicznej przebudowy Europy. Te zmiany to czysta anty-MAGA. Bezwstydny reset z Putinem i brutalny szantaż wobec Ukrainy ostudziły nawet Kaczyńskiego.