Jeden z przepisów szykowanej właśnie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wywołał ostrą i pustą debatę o rzekomym zagrożeniu „świętego prawa rodziny do wychowania dziecka”. Mamy zgoła inny problem: co zrobić, by zagrożone rodziny potrafiły wywiązać się z obowiązku wychowania.
Twórcy napisali ustawę medialną. Ale kto to im uchwali? A wieści dochodzące z TVP, i przy okazji z radia, są coraz bardziej zatrważające.
"Solidarność" znów próbuje zdominować obchody 30. rocznicy wydarzeń sierpniowych.
Kto za tym stoi? To robota japiszonów w Londynie, którzy spekulują przeciw Grecji – taką opinię usłyszałem niedawno od znanego ekonomisty w Atenach.
Niezależnie, jak oceniamy książkę Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction”, twórczość jej bohatera trzeba będzie teraz czytać inaczej.
Córka Pawła Jasienicy prosi, by nie wiązać historii jej ojca i jego żony z wchodzącym na ekrany filmem „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego. Jak wyglądała ta historia naprawdę?
Brat pedofil, zięć aferzysta. Oto kilka bolesnych zdarzeń z życia rodzinnego znanych polityków.
Czy ustawowe gwarantowanie kobietom miejsc na listach wyborczych jest zgodne z konstytucją?
Rzecz biorąc w liczbach, wygląda to na rewolucję. W ciągu trzech lat podwoiła się grupa dzieci chodzących do przedszkola.
Cztery lata temu PKN Orlen odniósł wielki sukces: kupił litewską rafinerię w Możejkach. Była to i jest największa polska inwestycja zagraniczna. Tylko czy udana?
Dlaczego morze, które żywi tak wiele krajów, dla nas jest głównie źródłem problemów?
Państwo ciągle, niestety, przeszkadza w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Reżyser zbyt często cofa śpiewaków w głąb sceny, co ma fatalny wpływ na ich słyszalność
Kryminalna opowieść z przymrużeniem oka, dość przeciętna
Obraz plądrowanej Biblioteki Aleksandryjskiej robi piorunujące wrażenie
Faceci to sterowana przez testosteron zakała świata
●●●●●○
Tym razem będzie o Warszawie, a konkretniej - o Mokotowie.
Pal licho „Esterkę”! W czambuł potępia Wajdę, za to, że zablokował w sobie dionizyjskość (tzn. homoseksualizm).
Jak w literackiej sieczkarni: zdania mieszają się, by ostatecznie wywieść czytelnika w pole.
Superzabawa! Polecam. (Tako rzecze Wojciech Mann.)
Należy docenić konsekwencję w trwaniu przy komercyjnie i finansowo niezbyt obiecującej działalności.
"Aktorstwo jest nierozerwalnie związane z pracą intelektualną" - mówi aktorka i reżyserka, laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka poważna.
Półmetek postu już za nami, czas pomyśleć o przyjemnościach podniebienia. Smaku może nam narobić ciekawa wystawa „Święto dla oczu – jedzenie w martwej naturze”, otwarta niedawno w wiedeńskim Kunstforum.
Dzisiaj o Janinie Duszejko i Elizabeth Costello. Pierwsza z pań jest bohaterką książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, druga – książki Johna Maxwella Coetzee „Elizabeth Costello”.
„Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego zyskała spory rozgłos jeszcze przed premierą, kiedy dziennikarze zajmujący się kinem zostali ostrzeżeni przez prawnika, by nie kojarzyli głównego bohatera filmu z autentyczną postacią.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W filmie dokumentalnym „Beats of Freedom” dzieje polskiego rocka w czasach PRL przedstawiono jako historię konfliktu muzyki z totalitarnym reżimem. Trochę przesadnie.
„Pochodzi pan z Belgii, która nie jest godna miana państwa” – nakrzyczał pod koniec lutego pewien angielski europoseł na Hermana van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej. Być może Belgia sprawia wrażenie wcześniaka, ale istnieje już 180 lat, a do niepodległości dojrzewała przez stulecia.
Diariusz jest zawsze subiektywnym opisem rzeczywistości. Jak tę rzeczywistość ukazuje Maria Dąbrowska?
Czy świecące wieloma kolorami neurony pomogą rozwiązać tajemnice mózgu i stworzyć myślące małpy?
Przeszłość można zgłębiać teoretycznie – studiując teksty i wyniki wykopalisk, albo praktycznie – rekonstruując prastare przedmioty i zachowania. Archeologia doświadczalna to nie tylko świetna zabawa, ale i poważna nauka.
Nie udał się Barackowi Obamie pierwszy rok prezydentury. Czy przyjęta właśnie reforma zdrowia spełni oczekiwania Amerykanów?
Rząd palestyński, po raz pierwszy w historii, zebrał się na obrady w Hebronie, protestując przeciw uznaniu Groty Praojców za żydowskie dziedzictwo narodowe. Miasto, które od tysiącleci nie zaznało spokoju, stoi przed nowym konfliktem.
Chiny prześcigną USA. Staną się liderem w dziedzinie nowych technologii. Za 30 lat Polska będzie źródłem taniej siły roboczej dla Chin.
Jack Dorsey, 33-letni twórca Twittera, odwiedził właśnie Rosję, gdzie jego portal ma już miliony użytkowników. Sieć wyprzedza politykę?
Książę Karol, następca brytyjskiego tronu, wraz z małżonką, księżną Camillą Parker-Bowles wybierają się do Polski. Warto poznać Jego Wysokość nieco bliżej.
Rozmowa z Beate i Serge’em Klarsfeldami, zwanymi łowcami zbrodniarzy nazistowskich, o miłości i sprawiedliwości
Obiecywano, że tegoroczna gala będzie ciekawsza niż poprzednie, co się przynajmniej częściowo spełniło – jak zawsze było sporo nudy i obłudy, nie zabrakło natomiast niespodzianek. „Avatar” przegrał sromotnie z „The Hurt Locker”.
Fawele w Rio, kolumbijskie wioski, boliwijska dżungla, pola w Peru – wszędzie tu panuje biała królowa: kokaina. Daje pracę, duże pieniądze i odbiera życie.