Kraj

Bartek Chaciński poleca nowy numer „Polityki”

3 minuty czytania
Dodaj do schowka
Usuń ze schowka
Wyślij emailem
Parametry czytania
Drukuj
Czy Polska zakocha się w Taylor Swift; o co walczy Ostatnie Pokolenie; gdzie chcą wypoczywać Polacy; czego się nauczył Zachód dzięki powstańcom warszawskim; co sądził o innych Andrzej Wajda; myć się czy nie myć – to tylko wybrane tematy z najnowszej „Polityki”. Zapraszamy do lektury całego numeru.
Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Leszek Zych/Polityka Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Nawet w Sejmie zarządzono już wakacyjną przerwę. Podsumowujemy więc w nowym numerze „Polityki” sezon widowiska opisywanego przez ostatnie miesiące jako Sejmflix, w którym najwyraźniej doszło (już w pierwszej serii!) do pewnego przerostu formy nad treścią. Przede wszystkim jednak zaglądamy we wszystkie te miejsca, gdzie w środku wakacji dzieje się całkiem dużo. Do biur podróży, na areny olimpijskie czy Stadion Narodowy, gdzie montują już scenę największego widowiska roku. W nowym wydaniu treści i tematów nie brakuje.

Czy stolica jest gotowa na Taylor Swift? Przed trzydniową rezydencją największej dziś gwiazdy popu w Warszawie Marcin Piątek opisuje jej fanów, organizacyjny rozmach przedsięwzięcia na Narodowym i zastanawia się, czy Polska wyjdzie z tego zakochana w Tay.

O co walczy Ostatnie Pokolenie? Czy protesty tej grupy to już odwoływanie się do przemocy (choćby symbolicznej) czy jeszcze pokojowy gest obywatelskiego nieposłuszeństwa? O młodych ludziach, którzy szybko rozbudzili emocje Polaków i zainteresowanie mediów, pisze Michał Tomasik.

Gdzie chcą wypoczywać Polacy? Zmienia się mapa popularnych destynacji turystycznych. Cezary Kowanda opisuje dziesiątkę tych, które w ostatnich sezonach zyskują na atrakcyjności – owszem, Egipt, Turcja i Grecja trzymają się mocno, ale są alternatywy.

Czego się nauczył Zachód dzięki powstańcom warszawskim? O skomplikowanej sytuacji uczestników powstania, o plakatowych hasłach, które je trywializują, i o międzynarodowym kontekście zrywu pisze Adam Krzemiński.

Najnowszy numer „Polityki”2PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

Co naprawdę sądził o innych Andrzej Wajda? Wydane właśnie „Notesy” wybitnego reżysera odsłaniają jego poglądy, przemyślenia i opinie o kolegach czy rywalach. Cztery opasłe tomy przeczytał Janusz Wróblewski, który dzieli się wrażeniami z tej sensacyjnej – jak zaznacza – lektury.

Myć się czy nie myć? Oto jest pytanie. Odpowiadamy sobie na nie codziennie – bo jeśli ktoś spędza na czynności związane z higieną 20 minut, w ciągu całego życia poświęci im 12 tys. godzin. Szeroko i kompetentnie odpowiada też na nie Paweł Walewski w tekście w „Polityce”.

Poza tym: sprawdzamy, co się dzieje w sprawie Sebastiana M., zbiegłego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich winowajcy wypadku na autostradzie A1. Piszemy o tym, jak wywalczyć odszkodowanie za spóźniony lot. A wreszcie zaglądamy do Polskiej Fundacji Narodowej, by sprawdzić, co tam znaleziono – poza nadzwyczaj pilnie strzeżonymi obrazami na ścianach.

Mamy nadzieję, że zajrzą Państwo do nowego wydania „Polityki” i nie odniosą wrażenia przerostu formy nad treścią. Miłej lektury!

Bartek Chaciński
Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jan Englert dla „Polityki”: Już nie ma Polski. Przynajmniej takiej, o jakiej myśli PiS

Już nie ma Polski. Przynajmniej takiej, o jakiej myśli PiS. Nie robimy wszystkiego dla ojczyzny – mówi Jan Englert, aktor i reżyser, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Narodowego.

Janusz Wróblewski
29.03.2025
Reklama