Ile medali przywiezie z Paryża nasza 213-osobowa reprezentacja? Zastanawiamy się nad tym, i to z coraz większą troską. W najnowszym numerze pierwszy bilans nadziei, sukcesów i rozczarowań przedstawia Marcin Piątek. Bo o stanie polskiego sportu dowiedzieliśmy się już całkiem dużo. Najnowsze wydanie „Polityki” przynosi też garść innych odkryć z różnych dziedzin:
• W kwestii dostępności alkoholu potrzebujemy spójnej strategii. Nie wypadamy najlepiej ani w europejskich statystykach spożycia, ani w rankingach uzależnień. Z łatwym dostępem do alkoholu próbuje się u nas walczyć lokalnie, wprowadzając nocną prohibicję. Skutki są – jak odnotowuje Cezary Kowanda – obiecujące. A co z małpkami i alkoholem na stacjach benzynowych?
• PSL przejął polityczną inicjatywę. O tym, jak ludowcy próbują rozgrywać innych ponad wielkim politycznym podziałem, pisze Rafał Kalukin. Skutek tych działań jest taki, że Władysław Kosiniak-Kamysz wydaje się dziś centralną postacią polskiej polityki. O co mu chodzi?
• Na Helu widać Polskę w soczewce. Opowiadamy o turystach szturmujących co roku nasz najpopularniejszy półwysep. Z punktu widzenia Kaszubów to klienci masowi, klasowi albo kasowi – od pieniędzy, które tu zostawiają. A sam tekst Joanny Solskiej to ciekawe społeczne spojrzenie na wakacyjne zwyczaje rodaków.
• Starych rowerów lepiej nie wyrzucać. Wydaje się, że rodzimy przemysł nie rozpieszczał klientów, ale zdarzały nam się konstrukcje ze światowej klasy osprzętem. Dziś retrorowery – opisywane u nas przez Juliusza Ćwielucha – to wehikuły nostalgii, ale też bardzo żywa pasja wielu Polek i Polaków. A żeby spełnić marzenie i kupić model roweru z czasów dzieciństwa, trzeba często dużo zapłacić.
• Temat powstania warszawskiego nie znika z literatury dla młodzieży. Paweł Dunin-Wąsowicz opisuje, jak literaci, którzy próbowali się przebić z realistyczną opowieścią o zrywie, dziś uciekają w coraz bardziej fantazyjne rejony. I co przyniosła w tej sferze dwudziestoletnia już działalność Muzeum Powstania Warszawskiego.
• Nie tylko filmowcy próbują osłabić siłę tornada. To, co pokazują autorzy aktualnego kinowego hitu „Twisters”, Andrzej Hołdys konfrontuje z realnymi osiągnięciami naukowców. Są różnice.
Poza tym opisujemy: • sprawę rozliczenia finansowych sprawozdań PiS, • renesans „metody ustawień rodzinnych” Berta Hellingera oraz • najnowsze pomysły na (wciąż legalny) doping w sportach. Wracamy też • do historii dwóch brytyjskich olimpijczyków z 1924 r., opowiedzianej w filmie „Rydwany ognia”, oraz • do powieściowej fabuły „Hrabiego Monte Christo”, która wraca w kolejnych filmowych inkarnacjach.
„Polityka” też wróci – za tydzień, a właściwie nawet dzień wcześniej niż zwykle, 13 sierpnia. Tymczasem jednak polecam aktualny numer i zapraszam do lektury.
Bartek Chaciński
Zastępca redaktora naczelnego