Koniec z zaciskaniem pasa. Od wielu miesięcy przeżywamy konsumpcyjny karnawał. Kupujemy nowe mieszkania, samochody, sprzęt elektroniczny. Stać nas, bo więcej zarabiamy. A kogo nie stać, temu banki natychmiast pożyczą. Czy to już obiecywany gospodarczy cud?
Co udało się przewidzieć
Dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, ostatnia kampania i wybory były dla wszystkich okresem intensywnej nauki. Powinniśmy ją dobrze zapamiętać. A także wyciągnąć wnioski, jeśli nie chcemy recydywy.
[fot.] Zych Leszek, [fot.] Późniak Tadeusz, [fot.] Kraszewski Stefan/PAP, [fot.] Supernak Paweł/PAP
Mija rok od aresztowania Simona Mola – niby-poety, niby politycznego uchodźcy, właściciela „świętej spermy”. Zakaził HIV kilkanaście Polek. Nie wiadomo, czy nie przegrają z wirusem przed końcem procesu, który właśnie się zaczyna.
Historia 36-letniego Artura Piłki, doradcy głowy państwa, to opowieść o kokainie, lojalności i zdradzie. Jego zatrzymaniu nadano wielki propagandowy rozgłos. Publicznie go napiętnowano jako handlarza narkotyków. Teraz, kiedy wyszedł z aresztu, panuje cisza.
My wszyscy z tego roku! W czterdziestolecie rewolty młodzieżowej nadchodzi fala nostalgii za wielkim odlotem lat sześćdziesiątych.
Co roku na rynek trafiają setki nowych produktów i usług. Niektóre zmieniają nasze życie, na stałe wpisując się w codzienność. Czy takie zmiany czekają nas w najbliższym czasie? Wybraliśmy pięć dziedzin, w których wydają się najbardziej prawdopodobne.
Dzięki Internetowi już wkrótce będziemy mogli tanio pożyczać sobie pieniądze. A ci, którzy mają nadmiar gotówki, zarobią więcej niż na lokatach. Wszystko to bez pośrednictwa banków. Brzmi pięknie. Ale czy się spełni?
Co w najbliższych miesiącach podrożeje? I dlaczego tak bardzo?
1 stycznia 2008 r. Słowenia objęła półroczne przewodnictwo Unii Europejskiej. Słoweńcy mają nadzieję, że uda im się uniknąć potknięć. Bo na Bałkanach znów rośnie napięcie.
Śmierć Benazir Bhutto grzebie szansę na demokrację w Pakistanie. Styczniowe wybory mogą teraz doprowadzić do upadku dyktatury Perveza Musharrafa, ale i przejęcia władzy przez fundamentalistów islamskich. A wraz z nią kodów do broni jądrowej.
Gdyby wybory w USA odbyły się tuż po zamachach na WTC, to on siedziałby dziś w Białym Domu. Teraz Rudy Giuliani jest najpoważniejszym kandydatem prezydenckim republikanów i jedynym, który może rzucić wyzwanie Hillary Clinton.
Redakcyjny kolega odkrywa przeszłość.
Historia rozrywki w telewizji publicznej – od początku III RP do dziś – sama jest dość rozrywkowa. I pouczająca.
Rozmowa z Mają Komorowską o klimatach dzieciństwa, teatrze i filmie, wielkich reżyserach, przemijaniu i tęsknotach
Emigracja jest stratą, ale może też być zyskiem. Uczy pokory, pokazuje, że nie jesteśmy wyjątkowi. Dowodem wydany ostatnio tom wspomnień rodaków zatytułowany „My emigranci”.
Norweska literatura dziecięca w pewnym momencie zamiast baśni zaczęła opowiadać historie z życia wzięte. To właśnie jedna z nich.
Czy rozpad Czechosłowacji 1 stycznia 1993 r. był konieczny? Problem ten jest ciągle żywy w środowiskach intelektualnych. A opinia publiczna podzielona jest po równo: 1/3 żałuje rozpadu, 1/3 jest z tego zadowolona, 1/3 nie ma zdania. Można też stwierdzić, że więcej żalu jest po czeskiej niż po słowackiej stronie.
Pomysły do niedawna zgoła fantastyczne, dzięki nanotechnologii stają się rzeczywistością. Nie zauważamy tego jednak, bo wszystko dzieje się na poziomie organizacji materii niedostrzegalnym dla ludzkiego oka.
Polskie góry nie są największe w Europie, ale zagrożenie lawinowe jest takie same jak w Alpach czy Pirenejach. Masy śniegu, pędzące nawet 150 km/godz., nie dają wielu szans.
Karnet na siłownię, darmowy abonament w firmie medycznej, dofinansowanie urlopu – co jeszcze pracodawca może zrobić dla zdrowia pracownika? Może pokój do drzemki?
Dziadek to pojęcie biologiczne, znaczy tyle co ojciec taty wnuka. Nie każdy starszy jest dziadkiem. Każda starsza jest babcią. Babcia jest bowiem pojęciem społecznym, a jak się przed niedawnymi wyborami pokazało, także politycznym.
Wchodzimy w epokę, kiedy nawet najbardziej ekstremalne scenariusze rozwoju świata stają się możliwe. Wielu nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić, bo brakuje słów do ich opisu.
Współtwórca szkoły polskiej, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser i scenarzysta Jerzy Kawalerowicz zmarł w wieku 85 lat jako artysta spełniony.
W Szczecinku panowie około pięćdziesiątki wychodzą na balkony popeerelowskich bloków i zadzierają głowy. Gdy niebo jest bezchmurne, bez trudu rozpoznają Kasjopeję, Oriona, Saturna. A młodsi co sobotę po zmroku ustawiają teleskop na dachu pewnej kamienicy.