Po wyborach samorządowych wszyscy wyrazili radość z wyniku. Różny jest tylko stopień jej szczerości. Właściwie wszyscy, w wymyślonych przez siebie kategoriach, wygrali.
Jeśli Sojusz Atlantycki z wielką pompą ogłasza nową koncepcję strategiczną na miarę wyzwań XXI w., a równocześnie w Lizbonie na główną kolację w gronie przywódców zaprasza prezydenta Rosji, to przesłanie jest jasne: sojusznicy chcą jeszcze bliższych z nią stosunków.
Medialna wrzawa, jaka się rozpętała wokół otwartych funduszy emerytalnych, może wprawić we wściekłość 14 mln ich członków.
20 lat temu, 25 listopada, odbyły się pierwsze wolne wybory prezydenckie w powojennej Polsce. Z tej okazji poprosiliśmy pierwszych dwóch prezydentów III RP wybranych w powszechnych wyborach o komentarz do swoich kadencji.
Z końcem listopada Belweder będzie gotowy na przyjęcie nowych lokatorów. Trwa remont prywatnej części rezydencji, dopiero po jego zakończeniu para prezydencka podejmie decyzję o terminie przeprowadzki z warszawskiego Powiśla do pałacu na Mokotowie.
Elżbieta Jakubiak policzyła, że od wyborów prezydenckich PiS traci 20 tys. wyborców dziennie. Szacunek jest zgrubny, ale oddaje realia. PiS jest w fazie schyłkowej, co ostatnie wybory potwierdziły. Jaki to będzie schyłek?
Pierwsza wersja: rząd Tuska przeprowadził kraj przez kryzys suchą stopą i utrwala normalność. Druga wersja: Platforma ciągnie państwo w przepaść. Prawda leży pośrodku? Trudno tu o środek.
Andrzej Rzepliński ma największe szanse, aby na początku grudnia zostać nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Politycy mają z nim jednak problem poznawczy: to zwolennik lustracji, którego nie cierpi PiS.
Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej narzekają, że nie otrzymały dostatecznej pomocy od państwa, a śmierć ich bliskich nie została właściwie upamiętniona. Właściwie, czyli jak?
Rok temu 460 posłów dostało imienne zaproszenia na dzień otwarty od 12 klinik in vitro. Czekali na posłów embriolodzy, naszykowano kitle. Przyszło dwóch. Nieobecnych zapraszamy więc na zaległą wycieczkę.
Mieszkańcy kamienicy przy Rozbrat od prawie 30 lat obserwują karierę polityczną Bronisława Komorowskiego. Teraz, gdy doszedł na szczyt, to oni są na oku.
Jak uczyć dziecko, które nie mówi po polsku? – głowią się szkoły. Gdy już problem rozpracują, dzieci są przenoszone gdzie indziej.
O protestanckiej wolności sumienia, świebodzińskim Chrystusie i kłopotach z wyświęcaniem kobiet - mówi prof. Karol Karski.
Niepostrzeżenie korporacje, importowane do naszego kraju z Zachodu wraz z kapitalizmem, wyrosły na największą polską szkołę biznesu. I życia.
Lubelska Bogdanka to najlepsza polska kopalnia. Rok temu wpadła w oko czeskiemu przedsiębiorcy i miliarderowi Zdenkowi Bakali. Decyzja, czy ją kupi, zapadnie jeszcze w listopadzie. Byłaby to zmiana, której w Polsce na pewno nie planowano.
Może ktoś ma zbędne złoto w szufladach, szkatułkach czy na sobie? Jeszcze nigdy nie można było tak łatwo sprzedać biżuterii. Ale uwaga, w tym handlu na każdym kroku czyhają pułapki.
Na rynku grunt wart jest tyle, za ile można go sprzedać. W wycenach rzeczoznawców – według uznania. To nienormalne, ale tak jest od lat.
- Na przełomie 2008 i 2009 r. Putinowi zaświtało, że polskiej „przeszkody” w stosunkach z Unią nie da się pokonać, wyciągając ręce do Berlina i Paryża w nadziei, że te dwie potęgi skłonią Polskę, by była bardziej przyjazna wobec Rosji - mówi Dmitrij Trienin.
Europejscy następcy tronu już nie uczą się, jak rządzić poddanymi. Dziś dla dobra dynastii czarują prasę i żenią się z klasą średnią – osobami, które wiedzą, ile kosztuje bilet na metro, kilogram morszczuka i hipoteka na dom.
Wrześniowe referendum konstytucyjne w Turcji tchnęło nowe życie w reformy mające poprawić sytuację 12–15 mln tureckich Kurdów. Ale wciąż zbyt wielu z nich nie wierzy rządowi w Ankarze i popiera walkę zbrojną o niepodległość.
Jego nazwisko budziło respekt od Afganistanu po Kongo. Mówiono o nim handlarz śmiercią, bo sprzedając czołgi i karabiny, decydował o wyniku wojen.
Powstanie listopadowe wywołali pełni wiary w siebie i opatrzność młodzieńcy. Spośród doświadczonych polityków i żołnierzy początkowo nie opowiedział się za nim właściwie nikt. Ten brak wiary wielu poczytywało im potem za zdradę.
Przez Warszawę próbował przebić się 11 listopada wspólny pochód Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Już choćby tylko w swych nazwach nawiązują one do przedwojennych organizacji. Czym w istocie był ONR?
W dalekiej przeszłości Mars był wilgotny i ciepły. Czy mogło się na nim rozwinąć życie? Co sprawiło, że zamienił się w wyziębioną pustynię?
Wstydźcie się! Tak unijna komisarz Neelie Kroes skwitowała fakt, że Polska lokuje się na końcu europejskiego rankingu pod względem dostępu do szybkiego Internetu.
●●●●●○
W części pierwszej, kończącej całość cyklu, oglądamy rozwleczoną niemiłosiernie fabułę, koncentrującą się głównie na mało istotnych szczegółach.
Komiksowy żart z latynoskiego machismo.
Romantyzm wraca na całego.
Wojciech Kuczok wraca do formy.
To lektura absolutnie obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą współczesną architekturę nie tylko podziwiać, ale też ją rozumieć.
Bielsko-Biała jazzem stoi – Jazzowa Jesień, stworzona i prowadzona przez samego Tomasza Stańkę, jest już po siedmiu latach, obok starszej trochę Zadymki Jazzowej, jednym z najważniejszych festiwali w tej dziedzinie w Polsce.
Konkurs dla młodych twórców, organizowany przez firmę Samsung, startował przed 7 laty jako jeden z wielu w kraju, a dziś jest jednym z najbardziej liczących się na polskiej scenie.
Wszystko niezwykle oryginalne, zaskakująco przystępne, świetnie zrealizowane dźwiękowo i prezentowane z sukcesami na całym świecie.
Efekt zadziwiająco przyjemny.
Pracownicy SB, którym udowodniono winę, powinni oczywiście ponieść karę. Tymczasem to, co się działo niedawno w Polsce, było wielką paranoją - mówi Feliks Falk.
Pamiętam emocje towarzyszące lekturze baśni Andersena. Lat liczyłem sobie niewiele, książki lubiłem, w świat sprawiedliwy wierzyłem, Pankracego oglądałem, oranżadę w proszku sypałem na rękę i zlizywałem. Zwyczajne dziecko w normalnym świecie.
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu tegoroczne nominacje do Paszportów Polityki w kategorii Teatr.
Nikogo nie namawiam, by żył tak jak ja. Zostanie więcej dla mnie! – mawia Keith Richards. A jednak dzieli się sekretami tego życia – właśnie wydał fascynujące wspomnienia.
Kolejny tom w naszej serii – „Ślimak na zboczu” Arkadija i Borysa Strugackich – opowiada o jednostce sprzeciwiającej się totalitarnemu złu. I o męskich lękach.
Świat elektryzuje od dawna, Polaków – od zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim w 1965 r. W naszej serii Martha Argerich w innym niż chopinowski repertuarze.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dziennikarz jest pasem transmisyjnym między wydarzeniem a czytelnikiem. Zadaje bohaterom pytania, które zadałby czytelnik. Zadaje je szybko i dostaje szybkie odpowiedzi - mówi Jean Hatzfeld.
Dwa dni w luksusach, prywatnym odrzutowcem w Paryżu i Amsterdamie, bez grosza przy duszy. Można? Można, ale trzeba mieć pomysł.
Ślepa, niewiele kojarząca staruszka i jej schorowana córka poszły do więzienia za wielokrotne gwałty zbiorowe na dziecku.
Za nami wybory poprzedzone kampanią wyborczą, która niespodziewanie uruchomiła niemałe i wciąż słabo zbadane pokłady ludzkiej energii.
Kanadyjska Alberta: największe zasoby ropy na świecie są nie tylko magnesem dla inwestorów, ale także miejscem pielgrzymek ekologów.