Nauka

Jak mierzyć (się) z cukrem?

. . mat. pr.
Życie z cukrzycą to przygoda pełna zwrotów akcji oraz skrajnych emocji: zaskoczenie i niepewność towarzyszące diagnozie, problemy z akceptacją choroby, trudy codziennego funkcjonowania.

Ale to też nadzieja, gotowość do działania i chęć prowadzenia normalnego, pełnego wyzwań oraz satysfakcji życia. Osoby, które przeszły tę drogę, chcą pomagać również innym diabetykom, wspierać ich i podpowiadać rozwiązania, które zmieniły codzienność i przywróciły normalność. O swoim życiu z cukrzycą opowiada Damian Kordas.

Czy możesz opowiedzieć, jak to się stało, że zachorowałeś na cukrzycę? Jak się o tym dowiedziałeś i przez jakie etapy choroby przechodziłeś zarówno Ty, jak i Twoi bliscy?

Zachorowałem, kiedy miałem 6 lat, więc tak naprawdę nie pamiętam życia bez cukrzycy. Dowiedzieliśmy się o chorobie podczas moich wakacji u dziadków. Byłem bardzo zmęczony, ciągle chciało mi się pić i bardzo często musiałem chodzić do toalety. Pamiętam, że nogi w pewnym momencie odmówiły mi posłuszeństwa z powodu ogromnego bólu. Wtedy dziadkowie zawieźli mnie do szpitala, ale lekarze nie potrafili postawić diagnozy. To była mała miejscowość i mały szpital. Wtedy przyjechali rodzice i zawieźli mnie w stanie przedśpiączkowym do Wrocławia, gdzie lekarze natychmiast podjęli działania, aby unormować mój poziom cukru. Tak zaczęła się moja „przygoda” z cukrzycą.

Co było dalej?

W ciągu tych 25 lat choroby przechodziłem przez różne etapy. Pierwszy to życie pod ciągłą kontrolą rodziców. Pamiętam ich wstawanie kilka razy w środku nocy w celu mierzenia mojego poziomu cukru glukometrem – i dość bolesne kłucie palców. Rodzice musieli też przyjeżdżać do szkoły, aby co drugą lekcję mierzyć mój poziom cukru. Potem pojawił się okres buntu, w którym zastanawiałem się, dlaczego to ja muszę się mierzyć z tą chorobą, a moi rówieśnicy ze szkoły nie mają takich problemów. Chciałem być jak oni, dlatego zaniedbywałem kontrolowanie cukru, co wiązało się z dużym ryzykiem. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Od kilkunastu lat „zaprzyjaźniłem się” z chorobą i robię wszystko, aby jak najlepiej mi się z nią żyło.

Damian Kordasmat. pr.Damian Kordas

Jak wyglądało Twoje życie z cukrzycą na przestrzeni lat? Co się najbardziej zmieniło, jeśli chodzi o życie z tą chorobą, monitorowanie jej?

W ciągu 25 lat, od kiedy choruję, zmieniło się bardzo dużo. Początki to były wieczne zastrzyki i kłucie palców. W niektóre dni liczba iniekcji insuliny sięgała 12-15, co było bardzo uciążliwe. Po około 11 latach korzystania z „penów” (urządzeń służących do wstrzykiwania insuliny), pojawiła się możliwość podłączenia pod pompę insulinową, co poprawiło komfort życia. Wciąż jednak musiałem mierzyć cukier za pomocą glukometru, moje palce były pokłute i wyglądały tragicznie. W pewnym momencie na rynku pojawił się system do ciągłego monitorowania poziomu cukru, ze specjalnym sensorem, który wystarczyło wymienić raz na 14 dni. Wynik wyświetlał się na specjalnym czytniku, potem w aplikacji na telefonie. To zmieniło życie diabetyków – i moje – o 180 stopni. Kontrola cukrzycy stała się dużo łatwiejsza.

Jak działa system, którego obecnie używasz?

System FreeStyle Libre 2 działa bardzo prosto. Aplikuję sensor na tylnej stronie ramienia, przy użyciu aplikatora, dołączonego do zestawu. Po upływie 60 minut sensor jest gotowy do pracy. W każdej chwili mogę spojrzeć na telefon i sprawdzić poziom cukru. Nie muszę robić nic więcej. Kiedy przypomnę sobie czasy, gdy trzeba było wstawać kilka razy w nocy i kłuć palce, aby sprawdzić poziom cukru na glukometrze, naprawdę doceniam różnicę. Wszystko dzieje się automatycznie. Jeśli cukier za bardzo spadnie lub wzrośnie, aplikacja w telefonie włącza alarm. Dodatkowym atutem jest to, że lekarz może mieć dostęp do moich wyników, co eliminuje konieczność prowadzenia papierowych notatek.

.mat. pr..

Czy możesz powiedzieć, jak uzyskać refundację na system pomiaru cukru FreeStyle Libre 2?

Nic prostszego, musimy udać się do konkretnego lekarza, w moim przypadku jest to albo lekarz pierwszego kontaktu, albo diabetolog. Mnie, jako osobie powyżej 18. roku życia, chorującego na cukrzycę typu 1, przysługuje refundacja, dzięki której płacę 76,50 zł za 1 sensor FreeStyle Libre 2, z którego korzystam przez 14 dni.

Jak obecnie wygląda Twoje życie z cukrzycą? Czy czujesz, że choroba jest pod kontrolą na tyle, byś mógł realizować swoje pasje i żyć normalnie?

Jak najbardziej. Teraz po prostu korzystam z życia. Ale ważne jest dla mnie coś jeszcze. Od kiedy stałem się osobą rozpoznawalną, staram się motywować młode osoby, które dopiero dowiedziały się o swojej chorobie, że cukrzyca to nie wyrok. Można z nią normalnie żyć, oraz spełniać wszystkie swoje cele i marzenia.

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. To dzień, który jest ważny nie tylko tych, którzy z cukrzycą żyją od lat, lecz również dla osób, które dopiero dowiedziały się, że są diabetykami.

Dokładnie tak. Ten dzień powinien uświadomić wszystkim, że cukrzyca może dotknąć każdego z nas, w każdej chwili. Ważna jest edukacja na temat tego, jak ją kontrolować, aby żyć z nią jak najdłużej i cieszyć się życiem. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby pokazywać każdemu młodemu człowiekowi, który dowiaduje się o chorobie, że trzeba się z nią zaprzyjaźnić – wtedy życie będzie mogło przebiegać normalnie.

FreeStyle Libre 2 system monitorowania glikemii flash (czujnik), wyrób medyczny używany wraz ze zgodnym czytnikiem lub aplikacją do monitorowania poziomu glukozy w płynie śródtkankowym u osób z cukrzycą i zaprojektowany, aby zastąpić oznaczanie stężenia glukozy we krwi w samodzielnym kontrolowaniu cukrzycy, w tym w dawkowaniu insuliny. Producent: Abbott Diabetes Care Ltd., Upoważniony przedstawiciel: Abbott B.V., Reklamodawca: Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. © 2024 Obudowa czujnika, FreeStyle, Libre oraz powiązane z nimi znaki są własnością firmy Abbott. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. FreeStyle Libre 2 – podręcznik użytkownika systemu. Testy z opuszki palca są konieczne w przypadku, gdy odczyty stężenia glukozy i alarmy nie są zgodne z występującymi objawami lub przeczuciami dotyczącymi poziomu glikemii. ADC-103433 v.1.0

.Abbott Laboratories.

MATERIAŁ REKLAMOWY NA ZLECENIE FIRMY ABBOTT LABORATORIES POLAND SP. Z O.O.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama