Atlantyk jest dziś szeroki jak nigdy. Ostatni weekend pokazał, że administracja Trumpa nie tylko łasi się do Rosji, ale też nie uzgadnia niczego z Ukraińcami i pogardza wartościami Europy.
Wszyscy teraz nerwowo zastanawiają się, czy Europa bez Stanów Zjednoczonych może obronić suwerenność Ukrainy, a w przyszłości zagwarantować swoje własne bezpieczeństwo? Dziś odpowiedź brzmi: nie. Ale nieszablonowe zapowiedzi Trumpa wymagają nieszablonowych odpowiedzi. I one się pojawiają.
Pięć lat po pandemii Covid-19 kraj stoi w ogniu „starych i dobrze znanych” epidemii. Dlaczego system zdrowia, zamiast się reformować, wrócił do błędów sprzed 2020 r.?
Rafał Brzoska jako pierwszy biznesmen w Polsce uzyskał dostęp do ucha premiera. Nie idzie za tym formalna władza, nawet jeśli „polski Elon Musk” zostanie szefem reaktywowanej rady gospodarczej przy premierze. Więc po co mu to? I po co on Tuskowi?
Uderzenie w imigrantów jest zawsze nośne. Szczególnie w kampanii wyborczej. Tym razem na celowniku znaleźli się Gruzini.
Na koniec dnia największym problemem z populizmem okazuje się nie tyle jego zjadliwość, ile wysoka zaraźliwość. Efekt Trumpa zmienia liderów politycznych w populistów lub czyni populistów liderami.
Bohaterowie drugiego planu. Także w kampanii.
Projekt – tworzony przez 11 lat (!) przez Polską Radę Psychoterapii – zakłada, że fach ten znajdzie się w kategorii „zawodów zaufania publicznego”.
Rozczarowane polityczno-prawnym patem aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu otwierają pierwszą w Polsce przychodnię aborcyjną. Rzut beretem od Sejmu.
Spór o przyszłość USAID stał się częścią szerszej walki o amerykańską politykę zagraniczną.
Przez dwa tygodnie film „Nezha 2” obejrzało 180 mln Chińczyków.
Raporty pruskich szpiegów, czasem niepozbawione literackiego sznytu, po przeszło półtora wieku pomagają wyobrazić sobie życie Marksów. Relacja z roku 1853 łączy obrzydzenie i podziw – przeczytaj fragment biografii „Idol. Życie doczesne i pośmiertne Karola Marksa”
Szymon Hołownia od 2020 r. stracił wiele ze swojej świeżości i nie nadrobił tego budową silnego zaplecza. Ostatnie miesiące drzemał, gdy rozpędzał się Sławomir Mentzen. Lider Polski 2050 stawia na finiszu na sprint i dystansuje się od rządu.
Rozmowa z bliskim współpracownikiem Donalda Trumpa Kennethem R. Weinsteinem o nowym ambasadorze USA w Polsce, twarzy Putina i o największym problemie z Europą.
Dzięki przemysłowej magii żywność nie psuje się po kilku dniach, a parówka może zawierać wszystko… oprócz mięsa. Interes kwitnie, producenci zacierają ręce, a konsumenci coraz częściej dają się nabrać ładnym opakowaniom i chwytliwym sloganom.
Zarzewie konfliktu długo tliło się w ukryciu niewidoczne dla otoczenia. Niektórzy duchowni po cichu kibicują koledze, ale są przekonani, że to nie może się dla niego dobrze skończyć.
Jak powinien wyglądać system wsparcia osób starszych? Jakie wzorce czerpać z zagranicy? I czy jesteśmy skazani na starość biedną i głodną? – rozmowa z dr Zofią Szwedą-Lewandowską oraz prof. Pawłem Kubickim z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.
Najpowszechniejszą formą zabójstw kobiet jest pozbawienie życia przez partnera – byłego lub obecnego. Najniebezpieczniejszym dla kobiety miejscem jest jej dom.
„Forbes” w 2023 r. szacował wartość ukraińskich zasobów na 15 bln dol. Jest tylko pewien kłopot, większość leży w trzech obwodach – dniepropietrowskim, donieckim i ługańskim, czyli w rejonach, gdzie toczą się walki lub są pod rosyjską okupacją.
Morska energetyka wiatrowa stanie się istotną częścią polskiej transformacji energetycznej – mówi Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.
„Tak daleko od Boga – tak blisko Stanów Zjednoczonych”. To powiedzenie przywódcy Meksyku sprzed ponad stu lat odżywa dziś za sprawą Donalda Trumpa.
Donald Trump obiecał: „Ameryka odzyska należne jej miejsce największego, najpotężniejszego i najbardziej szanowanego państwa na Ziemi”. Na co Donald Tusk przypomniał: „Europa była, jest i będzie wielka”. Tyle słowa. A jakie są fakty?
Niedzielne wybory do Bundestagu będą symbolicznym końcem dotychczasowego modelu Niemiec. Nie ma pewności, czy ten nowy wciąż będzie zgodny z modelem europejskim.
Sto lat temu, z dnia na dzień, eksplodowało nasze wyobrażenie o wszechświecie. Przyczynił się do tego Edwin Hubble – i teleskop na szczycie Mount Wilson.
Sztuczna inteligencja ma przejmować kontrolę nad komputerami użytkowników oraz działać samodzielnie. Czy to krok za daleko w rozwoju AI?
Polska nauka oblewa egzamin za egzaminem. Jak z tym skończyć?
Kto jest odpowiedzialny za tragedie, jakie dotykają Kongo? Belgowie, etniczna nienawiść, surowce naturalne? A może rasistowskie idee i trudna historia?
O szkole dwudziestolecia międzywojennego, celibacie nauczycielek i glinianych tabliczkach opowiada prof. Piotr Gołdyn, autor książki „Życie codzienne nauczycieli w II RP”.
Akcja znów rozwija się powoli, tłem są tym razem porywające ujęcia przyrody, a ludzkim zmaganiom ze spokojem przyglądają się małpy.
Ostatnia sztuka Czechowa, o końcu pewnego świata, odchodzeniu i zmianie, jest też ostatnią inscenizacją Pawła Łysaka jako dyrektora stołecznego Powszechnego, po dekadzie na stanowisku.
Autor nie ukrywa paraleli między wydarzeniami sprzed 40 lat a dzisiejszą Ameryką.
Kierując się poczuciem niezgody, Maciej Ślesicki i Filip Hillesland zareagowali na wojnę za naszą wschodnią granicą pełnometrażową fabułą, której centralnym punktem jest masakra w Buczy i Irpieniu.
Koniec wieńczy dzieło. Od 2021 r. Muzeum Narodowe w Krakowie realizowało ambitny projekt „4 x nowoczesność”, opowiadający o przemianach polskiej sztuki od czasów międzywojnia do dziś.
Z okładki spoziera, zdawać by się mogło, współczesny bohater, ikona popkultury, ale to tragiczna opowieść o twórcy wciągniętym w wir historii.
Rozrywka łatwo przyswajalna i lekkostrawna, pozbawiona znaczenia. Puste kalorie.
Oto kolejna pozycja z sygnowanej przez Olgę Tokarczuk serii „Inne konstelacje”, w której noblistka rekomenduje zapomniane wybitne dzieła literatury światowej.
W dniach 2–4 września 2004 r. odbyły się w warszawskiej Filharmonii Narodowej trzy wyjątkowe koncerty. Grała Orkiestra XVIII Wieku pod batutą założyciela, który prowadził ją nieprzerwanie przez resztę swojego życia – Fransa Brüggena.
Dzieci powinny od wczesnych lat uczyć się muzyki, jeżeli wykazują do tego chęć i predyspozycje – mówi Gabriela Legun, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka poważna.
„Nosferatu” Roberta Eggersa, symfonia na ciemność, strach i odrazę, okazał się wart czterech nominacji do Oscarów. Słynny filmowy wampir, niczym przed stu laty, wydaje się zwiastować mroczne czasy.
Wielka przegrana polskich preselekcji Eurowizji Nika „Niczos” Jurczuk to nadzieja na to, że Podlasie muzycznie przestanie się Polakom kojarzyć z disco polo.
Otwarciu siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie towarzyszyła gorąca dyskusja o architekturze. Czy równe emocje będą towarzyszyć otwarciu pierwszych pełnych wystaw? Znajdzie się parę powodów, by się posprzeczać.
Tymczasem Wirtualna Polska na pierwszej stronie donosi: „Naturalna Monika Olejnik. Zobaczcie, jak naprawdę wygląda jej twarz”. Cieszę się, że to oni chcą kupić TVN.
Minął termin zgłaszania kandydatów w wyborach na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Witold Bańka wydaje się pewniakiem do reelekcji, choć Amerykanie robią wiele, by podważyć jego wiarygodność.
Twórcy Punktu Wymiany Poezji przenoszą twórczość z szuflad do przestrzeni publicznej. A stamtąd do sieci.
C-walk, znany też jako Crip Walk, to rodzaj chodu wymyślonego we wczesnych latach 70. w kalifornijskim mieście Compton.
W mediach społecznościowych wyrażenie „pełna zbroja” wraca regularnie.
Jeżeli ktoś nie ma czasu sam szukać śladów swoich przodków, może skorzystać z usług lokalnych biur genealogicznych. W Polsce też działają.
Pignasecca to jeden z najstarszych targów w Neapolu. Swoją nazwę zawdzięcza pospołu biskupowi z zamiłowaniem do seksu oraz kochającym błyskotki srokom. A najlepsze tu są ryby!
20 lat, miliony użytkowników i liczby, które robią wrażenie. Ceneo to nie tylko porównywarka cen – to cyfrowy ekosystem, który zmienił sposób, w jaki robimy zakupy online.
Tyle wspaniałych rzeczy można robić bez słów – i nie mówię tu tylko o relacjach tzw. romantycznych, ale w ogóle o tym, jak być blisko z wybranymi ludźmi.
W Polsce taka wypowiedź pewnie by uszła. Jednak w Brukseli – tej Brukseli, w której nocowałyśmy z żoną u Polek będących uznanym przez państwo małżeństwem – zabrzmiała jak mieszanka bezduszności z pogardą.
Znany i lubiany niewątpliwie judeosceptyk Robert Winnicki nawtykał mi niedawno od żydokomuny. W czym problem?
Dr Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta, na razie nie obiecał wyborcom, że nie będzie im mówił prawdy, ale uważam, że powinien. Byłby to jakiś konkret w jego programie.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Rów atlantycki
Wszyscy teraz nerwowo zastanawiają się, czy Europa bez Stanów Zjednoczonych może obronić suwerenność Ukrainy, a w przyszłości zagwarantować swoje własne bezpieczeństwo? Dziś odpowiedź brzmi: nie. Ale nieszablonowe zapowiedzi Trumpa wymagają nieszablonowych odpowiedzi. I one się pojawiają.