Kultura

„Polityka” poleca: książki dla młodszych i najmłodszych na Mikołajki (i nie tylko)

My wszyscy My wszyscy mat. pr.
Od psa, który umiał mówić, po atlas smoków ze wszystkich stron świata. Nudy nie będzie!

Guus Kuijer (tekst), Thé Tjong-Khing (ilustracje), Olle. Pies, który umiał mówić, przeł. Jadwiga Jędryas, Dwie Siostry

Ta niepozorna książka to literatura całkiem ciężkiej wagi, a z pewnością świetnie napisana. „Olle. Pies, który umiał mówić” opowiada historię niezwykle refleksyjnego i bystrego czworonoga, który – na domiar złego – potrafi mówić. Nie sprzyja to wcale rodzinnemu spokojowi, wręcz przeciwnie. Przynosi same kłopoty i coraz więcej pytań. Zarówno o ludzkie, jak i psie życie. Rzecz inteligenta, zabawna, a do tego formalnie bardzo skromna.

Olle. Pies, który umiał mówićmat. pr.Olle. Pies, który umiał mówić

Manon Gauthier, My wszyscy, przeł. Katarzyna Radziwiłł, Muchomor

A teraz pozycja dla młodszych czytelników (powiedzmy: 3+), skupiająca się przede wszystkim na zabawie i plastycznej urodzie książki. „My wszyscy” zostało stworzone w kolażowej i wycinankowej technice, z wyciszoną paletą kolorów. W bardzo poetyckiej, a jednocześnie prostej opowieści pokazuje wspólnotę między światem człowieka a przyrodą. Co nie zawsze bywa – wbrew pozorom – takie oczywiste.

My wszyscymat. pr.My wszyscy

Aina Bestard, Jak to strawić? Tajemnice układu pokarmowego zwierząt, przeł. Karolina Jaszecka, Wydawnictwo Tatarak

Pozostajemy w świecie przyrody, ale tym razem przenosimy się w obszar nauki. Aina Bestard – podobnie jak w poprzednich książkach – posługuje się realistyczną formą ilustracji zbliżoną do tradycyjnych rycin lub po prostu ilustracji naukowych. Zatem każdy młody czytelnik kochający wizualne szczegóły i solidną porcję wiedzy będzie z „Jak to strawić?” wyjątkowo zadowolony. Poza odpowiedzą na tytułowe pytanie dowiemy się o porach posiłków czy ulubionym pożywieniu zwierząt. Smacznego!

Jak to strawić? Tajemnice układu pokarmowego zwierzątmat. pr.Jak to strawić? Tajemnice układu pokarmowego zwierząt

Przemek Wechterowicz (tekst), Marta Ignerska (ilustracje), Superhipermegaważna misja, Krótkie Gatki

Oderwijmy się na chwilę od ziemi i spójrzmy w niebo. Właśnie stamtąd przylatują kosmici z niezwykle ważną misją. Ale nie wiadomo, gdzie i kiedy wylądują, a całe to napięcie wynikające
 z oczekiwania jest podstawą przewrotnej i zaskakującej fabuły. Książka Wechterowicza i Ignerskiej to rasowy picturebook, ilustracje ściśle wynikają z narracji. A właśnie oprawa graficzna jest tu niezwykle odważna i nietuzinkowa.

Superhipermegaważna misjamat. pr.Superhipermegaważna misja

Anna Claybourne (tekst), Pham Quang Phuc (ilustracje), Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata, przeł. Joanna Wajs, Nasza Księgarnia

Na koniec również rzecz fantastyczna – światowy przegląd smoków i smokopodobnych. To stwory nie tylko powszechnie znane z mitów europejskich czy azjatyckich, ale tak odległych zakątków świata jak Wyspy Salomona, Fidżi czy Lesotho. Niektóre z nich – jak pochodzący z Oregonu Amhaluk z łosiopodobną głową – wyglądają wyjątkowo osobliwie i intrygująco. Poza leksykonem postaci znajdziemy tu rzecz jasna zbiór legend czy zwyczajów gadziego rodu.

Jaszczurze plemię z różnych stron światamat. pr.Jaszczurze plemię z różnych stron świata

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną