W Kijowie znów namioty i flagi. Wciąż próbujemy zrozumieć, co się tam dzieje, porównując to z pomarańczową rewolucją. Nie zauważamy, jak bardzo zmieniła się Ukraina przez te dwa lata.
Niektórych żenuje, że Kościół potrzebuje nadzwyczajnych dowodów świętości Jana Pawła II.
Myślicie, że jesteście poinformowani? A może jesteście już tylko rozerwani?
Przedsiębiorcy opowiadają sobie dowcip: co dobrego rząd zrobił dla gospodarki? Na szczęście nic... W polskim życiu politycznym od miesięcy wrze. Awantura goni awanturę. A gospodarka? Jakby jej to wszystko nie dotyczyło. Rozwija się coraz szybciej. Co ją tak napędza? I na jak długo starczy jej paliwa?
Andrzej Urbański, już pełnoprawny prezes, wyraźnie chce być dobrym policjantem, który przyszedł po policjancie złym. Ale swoje wie – i swoje zrobi.
Marcin Kossek, ochroniarz Aleksandra Gudzowatego, to dzisiaj szara eminencja polskiej polityki. Wydaje się, że kontrolę nad nim stracił także jego pracodawca, który stwierdził, że jak Kossek coś chce nagrać, to nagra, i nie ma na to rady.
Dramatycznie niska pozycja polityków w hierarchii prestiżu w Polsce to ewenement światowy. Zaczynamy za to szanować wolny rynek i kapitalistów.
Tytuł jest trawestacją głośnego niegdyś tekstu Jana Walca: „Drogą podłości do niepodległości”. Pod koniec lat 70. w podziemnym Biuletynie Informacyjnym KOR tak bezpardonowo zaatakował on lidera ROPCiO Leszka Moczulskiego. Był to atak niesprawiedliwy, chociaż jego ostrość oddawała temperaturę sporów w ówczesnej opozycji demokratycznej. Ich echa słychać do dziś.
Młodym lekarzom po studiach coraz trudniej zrobić specjalizację. To jeden z powodów, dla których uciekają za granicę. Pomysły, jak ich zatrzymać, są niestety dość dziwne.
Brytyjski Urząd Antymonopo-lowy chce zmusić banki do ob-niżenia drakońskich kar nakładanych na nierzetelnych klientów. W Polsce te opłaty są mniej dotkliwe, ale też wysokie.
Maciej Duda zaczynał od rzeźni w garażu. W błyskawicznym tempie zbudował wielką globalną firmę. Ma niezwykłe wyczucie świńskiego biznesu – mówi o nim jeden z konkurentów.
W Irlandii Północnej – przełom. Tym razem prawdziwy.
Sporo wody upłynęło w Jordanie, hektolitry krwi przelano na Bliskim Wschodzie, a wirówki w irańskich reaktorach atomowych zaczęły kręcić się coraz szybciej, nim władcy Arabii Saudyjskiej doszli do przekonania, że wreszcie trzeba zacząć działać.
Kubański dowcip: dorosły pyta pierwszoklasistę: José, kim chcesz zostać, jak dorośniesz? José na to: turystą!
Świat węgierskiego pisarza Bodora przypomina groteskowy świat Franza Kafki.
„Terrorysta” Updike'a - kryzys Amerykii różne wymiary duchowego szaleństwa.
W najnowszym filmie Woody'ego Allena „Scoop – gorący temat” główną rolę gra Scarlett Johansson, uznawana za najseksowniejszą dziewczynę świata. 23-letnia muza Allena ma twarz aniołka, a ciało i temperament dojrzałej, świadomej siebie kobiety. Dla wielu stanowi lepsze wcielenie Marilyn Monroe.
Hamburski Thalia Theater wystawił szokującą sztukę Elfriede Jelinek „Ulrike Maria Stuart”, w której noblistka przypomina dramat niemieckiego terroryzmu lat 70. Wciąż jest się o co spierać.
Przestępca ma haka na polityka, polityk na przedsiębiorcę, który z kolei powiązany jest z przestępcą z początku tego łańcuszka. To jeden z typowych obecnie wątków.
Genialna muzyka do niezrozumiałego libretta: tak odbierano zawsze „Króla Rogera” Szymanowskiego. Interpretacja Mariusza Trelińskiego w Operze Wrocławskiej całkiem tę perspektywę zmienia.
Niemal natychmiast po śmierci Józefa Piłsudskiego jego najbliżsi współpracownicy, w tym i towarzysze walk o niepodległość, wzięli się za bary. Szybko nastąpiła dekompozycja układu, który tak pieczołowicie przygotowywał Marszałek, szykując się do odejścia.
Kwestią wprowadzenia na rynek pierwszych węgierskich tabletek antykoncepcyjnych zajmowało się ścisłe grono przywódców partii komunistycznej.
Ropa naftowa wciąż drożeje, a kiedyś – raczej niedługo – w ogóle się skończy. Co dalej? Jeden z wariantów ratunkowych to paliwa syntetyczne.
Bociany oswoiły się z cywilizacją i coraz częściej same odsuwają się od natury. Niechętnie wracają też na zimę do Afryki, wolą żerować na wysypiskach śmieci. Na szczęście polskie zachowały jeszcze trochę romantyzmu.
Rusza wielka akcja szycia strojów szkolnych. Dorosłych też coraz częściej obowiązują uniformy w pracy. I wielu się z tego cieszy.
Gdyby w naszym społeczeństwie każda ciąża każdej kobiety była bezwarunkowo akceptowana, a nawet adorowana, również ta z gwałtu czy z przypadku, to wtedy aborcję moglibyśmy traktować jako niezrozumiałą i nieakceptowalną.
Afera zbożowa, która wybuchła cztery lata temu, do dzisiaj nie została rozliczona. Winni skandalu nadal nie ponieśli odpowiedzialności. Wszczęto natomiast śledztwo przeciwko policjantom,
Kawior kojarzy się z szampanem, Paryżem, luksusem. I nawet jeśli ktoś go nie lubi, nadal traktuje jako rarytas. A cała historia najdroższego dania zaczęła się dosyć banalnie.
Po zwycięstwach nad Azerbejdżanem i Armenią w piłce nożnej już 18 kwietnia czeka nas kolejny ciężki bój. Tym razem nie na boisku. Wspólnie z Ukrainą staramy się o organizację Euro 2012.
Pacjentka z oddziału kobiecego 6A, w szpitalu od 10 lat: Mama zabrania mi z moim synem rozmawiać. Myśli, że ja mu będę o Lubiążu wspominała bez przerwy. A on już nie może słuchać o tym Lubiążu. Już ma dość.