W sprawie Gruzji – kraju niewielkiego, ale o strategicznym położeniu – zaangażowane są interesy światowych potęg: Rosji, USA i Unii Europejskiej. Ten konflikt znów nasilił u nas obawy przed Rosją, które mamy we krwi. Czy jest się czego bać?
Każdy z 263 polskich olimpijczyków przywiózł do Pekinu swoją własną historię. Przez lata harowali na ten olimpijski start, teraz w ciągu kilku godzin, czasem sekund, ma się rozegrać to, co setki razy ćwiczyli. Jak Anna Jesień, Marek Plawgo i Marek Twardowski.
Bierze głośne sprawy, by utrzymać zainteresowanie mediów. Nie gardzi także małymi, byle na prowincji, bo tam łatwiej zabłysnąć. W nowej roli Roman Giertych zrobi wszystko, żeby nie wypaść z obiegu.
Kiedy łapówkę bierze funkcjonariusz z drogówki, to szara codzienność. Ale kiedy lewe pieniądze wpadają do kieszeni policyjnego dowódcy – zastępcy szefa świętokrzyskiego wydziału CBŚ – można zaryzykować twierdzenie, że policja psuje się od głowy.
Jak Polska długa i szeroka wyrastają płoty i siatki, które zamykają dostęp do rzek, jezior i morza. Każdy chciałby je mieć na własność, chociaż to bezprawne.
Nauczyliśmy się dochodzić roszczeń za błędy urzędników skarbowych, niesprawiedliwe wyroki i za tzw. bezprawie legislacyjne. Gdyby wszystkie roszczenia zostały uznane, Skarb Państwa byłby bankrutem. O jego interesy od niedawna dba Prokuratoria Generalna. Z jakim skutkiem?
Jak duża jest liczba zwolenników Tuska, którzy pozostaną zawsze przy Platformie?
Jeśli ceny w Polsce pozostaną wysokie, miejmy pretensje wyłącznie do siebie.
Na rynku sztuki, pracującym w rytmie podobnym do szkoły, rusza nowy sezon. Zapowiada się świetnie, bo klientów przybywa, a ceny znów poszły w górę. W czasach niepewnej giełdy i nieobliczalnego rynku nieruchomości właśnie kupno obrazów wydaje się idealną inwestycją.
Najsłynniejszy telefon komórkowy świata od 22 sierpnia można będzie oficjalnie kupić w Polsce. Apple znowu szokuje marketingową sprawnością i wysokimi cenami.
Od przyszłego roku będziemy mieć pierwszych emerytów z nowego portfela. Kłopot w tym, że, wbrew początkowym zapowiedziom, po blisko 10 latach od startu reformy, pękaty portfel zmienił się w chudą portmonetkę.
Za tempo otwierania placówek bankowych należy nam się olimpijski medal – codziennie w kraju przybywają aż trzy nowe punkty. Tego bombardowania nie wytrzymują jednak mieszkańcy. Chcą koło siebie czegoś więcej niż tylko banków.
Rozmowa z prof. Janem Rowińskim o wzlotach i upadkach Państwa Środka
Prezydent Francji mieszka z żoną Carlą Bruni, ale w polityce jego drugą połową jest Raszida Dati. Francuska minister sprawiedliwości forsuje najostrzejszą w Europie reformę prawa karnego.
Walka o wzmocnienie męskości trwała tysiąclecia. Przed wojną stworzyła największego medycznego szarlatana w dziejach Ameryki, który zdobył miliony i o mało co nie został gubernatorem.
Szwedzi dobrze wiedzą, że ruch, odpowiednia dieta i porzucenie nałogów służą zdrowiu lepiej niż nawet najdroższe lekarstwa i zabiegi medyczne. Otworzyli nawet szpital dla zdrowych – czy raczej przychodnię stylu życia.
Sad but true, jak śpiewa zespół Metallica i powracający z urlopów all inclusive rodacy. Tak, wakacje zbliżają się do końca. Przed nami jeszcze tylko seria organizowanych przez miasta tradycyjnych pikników i festynów z występami gwiazd z telewizora. A może w tym roku pożegnać wakacje inaczej?
Uwaga, PRL powraca. W hasłach!
Polacy w Irlandii.
Pasjonująca, pełna paradoksów.
Często można ostatnio usłyszeć, iż z polityków nie warto się śmiać, ponieważ ośmieszają się sami. Kolejna płyta naszej kolekcji przekonuje, że artyści kabaretowi robią to jednak trochę lepiej.
Nieoczekiwanie książką lata (a może nie tylko?) okazać się może wywiad-rzeka z Andrzejem Żuławskim, przeprowadzony przez dwóch filmoznawców. Bynajmniej jednak nie analizy filmowe decydują o jej sławie.
„Ar as tau sese nesakiau/Ar as zodelio netariau/Pasluok kiemeli subatoj/Atjos bernelis nedelioj”. Takimi słowami zaczyna się litewska pieśń, której uczyłem aktorów Teatru Studio w Warszawie. Przekonywałem ich, że jeśli pojadą kiedyś na Litwę, ta pieśń otworzy im wiele drzwi i serc. Bo Litwa jest krainą pieśni.
Rozmowa z prof. Normanem Daviesem o tym, jak różne narody pamiętają II wojnę światową i czy da się to zmienić
40 lat temu wojska Układu Warszawskiego (w tym Ludowe Wojsko Polskie) wkroczyły do Czechosłowacji, tłumiąc jej wolnościowy zryw. Reakcje obywateli PRL na te wydarzenia były pilnie śledzone przez Służbę Bezpieczeństwa.
Najpierw był paniczny lęk przed wirusem HIV. Potem, wraz z rozwojem terapii, oswoiliśmy się z tym zagrożeniem. I to jest najgorsze, co mogło się przytrafić.
Zachwycamy się motylami, natomiast z reguły nie lubimy ciem, które liczebnością i różnorodnością przewyższają te pierwsze. Przyjrzyjmy im się, korzystając z ciepłych nocy.
W społeczeństwie uprawiającym kult młodości widok starych ludzi trzymających się na ulicy za ręce budzi mieszane uczucia. A przecież co może być u schyłku życia bardziej pożądanego niż bliska osoba u boku?
W tym sezonie biura podróży nie miały na co narzekać. Ale rośnie też rzesza rodaków, którzy od biur stronią i zagraniczne wakacje organizują sobie sami. I wiedzą, co robią.
Podróżujesz autem. Noc, pusta szosa, wokół cisza, która doskwiera. Nie domyślasz się nawet, że ponad tobą i obok ciebie przelatują głosy. Ktoś kogoś informuje, ktoś udziela rad, ktoś pyta, inny odpowiada – prawdziwy gwar. To CB, radio obywatelskie.