Rosja uznała Osetię Południową i Abchazję za niepodległe państwa. Czy prawo do samostanowienia ma wobec tego Czeczenia albo Quebec czy Kurdowie?
Szykuje się nowa obrona Westerplatte. W roli agresora występuje początkujący filmowiec, którego pragną powstrzymać strażnicy narodowej pamięci. Kontrowersyjnym scenariuszem zajmuje się nawet rząd.
Wchodzimy w strefę rosnących turbulencji. Nie tylko dlatego, że na dobre rusza kampania prezydencka. Czy Donald Tusk jest gotów na trudne czasy?
Minister finansów Jacek Rostowski zamachnął się na kolegów z rządu. I na siebie.
Gwizdy podczas obchodów Sierpnia '80 mieszczą się doskonale w logice Polski Kaczyńskich.
Właśnie rozpoczęła się kampania wyborcza Lecha Kaczyńskiego, która już w okolicach święta 11 listopada ma nam ukazać Piłsudskiego XXI wieku. Jest pewna korzyść z tego wczesnego startu. Za kilka miesięcy zobaczymy, czy Lech Kaczyński ma jakiekolwiek szanse na powstrzymanie nadciągającej klęski.
Systemowa walka z bezrobociem, alkoholizmem, agresją i biedą jest w Polsce fikcją. W błoto idą ogromne pieniądze, teraz również unijne. A może z tym wszystkim po prostu nie da się walczyć? Może jedyne, co można zrobić, to wyrywać z marginesu dzieci?
Zderzenie cywilizacji, jakie lokalnie dokonuje się w Mławie, pokazuje, jak azjatyckie wartości konfrontują się z polską godnością. Akcja jest dynamiczna, sytuacja napięta, a wynik niepewny.
Dawid M. był najwierniejszym ministrantem księdza Wojciecha T. Dlaczego zasztyletował swojego proboszcza?
Mimo 60 lat starań i 140 mld dol. wydanych na badania tarcza antyrakietowa pozostaje fikcją. A nawet gdyby działała, Iran i Korea Północna nie są w stanie zagrozić Ameryce. Dlaczego zatem USA dalej ją budują? I przed kim ma naprawdę chronić?
W mediach pełno ostatnio wiadomości, że emigranci, skuszeni lepszymi perspektywami życia w Polsce, zaczynają masowo wracać. Ale to raczej zaklinanie rzeczywistości. Wielkiej fali powrotów nie ma.
Pierwszy test z wydawania unijnych pieniędzy zdaliśmy bardzo dobrze. Ale już wkrótce może być znacznie gorzej. Jeśli nie poprawimy prawa i nie usprawnimy procedur, za dwa lata czeka nas zimny prysznic.
Nieruchomości tanieją. Od kilku miesięcy spadają ceny mieszkań, ostatnio także domów i działek. Najlepsze oferty trzymają się jednak mocno.
Jak zawsze co cztery lata, na przełomie sierpnia i września, demokraci i republikanie namaszczają swoich kandydatów na prezydenta. Obama uosabia „głód zmian”, McCain to „stary twardziel”. Nie wiadomo, kto wygra.
Wojska NATO w Afganistanie mają łączność elektroniczną, a partyzanci – duchową.
Rozmowa z Gabrielem Constantinem Bartasem, ambasadorem Rumunii, opuszczającym właśnie Polskę, historykiem
Teraz możesz skonfrontować swoją charakterystykę z przygotowanym przez nas opisem wybranych kierunków studiów. Tu przedstawiamy 20 szczególnie popularnych, 30 dalszych – w Internecie (www.polityka.pl/wybierzstudia). W każdym przypadku podajemy, jaka wiedza, kompetencje i predyspozycje są przydatne, by je podjąć. Krótko opisujemy także przebieg nauki i perspektywy zawodowe.
Zanim ostatecznie zdecydujesz, co i gdzie chcesz studiować, przemyśl jeszcze kilka spraw.
Wyróżniająca się osobowość stała się najbardziej pożądanym towarem na rynku pracy. W dużej mierze to od niej, a nie od ukończenia trzech modnych kierunków, może zależeć twój sukces zawodowy.
Wielu spośród podejmujących dziś studia będzie pracować w zawodach, które nie istnieją, by rozwiązywać nieznane jeszcze problemy za pomocą nieistniejących obecnie technologii.
W czternastym już odcinku naszej (Ko)lekcji Polskich Kabaretów proponujemy sentymentalny powrót do czasów szkolnych. Tym razem popisują się artyści kilku pokoleń, na czele z Janem Kobuszewskim i Wiesławami – Gołasem i Michnikowskim, w słynnym skeczu kabaretu Dudek „Ucz się, Jasiu”.
Powieść budzi zaciekawienie.
Romantyczny bohater lat 90. i etatowy odtwórca ról lekturowych herosów. Dziś mówi o profesjonalnej rozrywce i komercyjnym powołaniu teatru. Wkrótce zobaczymy go w rosyjskiej superprodukcji „1612”.
Wstaje o 4 rano, pisze przez cztery godziny, potem biegnie 10 km.
Regionalne Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych od kilku lat budują ciekawe zbiory współczesnej sztuki polskiej. Wbrew sceptykom (do których należał autor niniejszego artykułu) pomysł się sprawdził. Dlaczego zatem przyszłość nowych galerii jest zagrożona?
Rozmowa z Piotrem Tadeuszem Kwiatkowskim, socjologiem, o zbiorowej pamięci Polaków
11 września 1973 r. odebrał sobie życie prezydent Chile Salvador Allende. Prawicowy socjalista, który stanął na czele nierealnego w swym radykalizmie projektu politycznego.
Każdy użytkownik Internetu może zostać odkrywcą, a badacz – bez burzenia ścian – lokalizować ukryte w piramidach komnaty.
Polskę czeka poważny kryzys. To jednak nie ceny ropy naftowej, odradzający się rosyjski imperializm i rosnące w potęgę Chiny są największym zagrożeniem. Najwięcej kłopotów będziemy mieli sami ze sobą.
W poolimpijskie zapowiedzi Mirosława Drzewieckiego, że dogłębnie zreformuje związki sportowe, mało kto wierzy. Bez dobrej woli działaczy minister nie zrobi nic. Mają go więc wspierać ci, których minister chce usunąć. A oni przetrzymali już wielu ministrów.
Rozmowa z dr Małgorzatą Bogunią-Borowską, socjolożką, znawczynią mediów o nowych formach kontaktów międzyludzkich
Co łączy plantatora truskawek, ślusarza i bezrobotnego mechanika? Przynajmniej pięć zabójstw i dwie ciężko ranne osoby. Historia zabójców, których proces niebawem się zacznie, trafi do annałów polskiej kryminalistyki.
Schwytanie sprawców zabójstwa generała policji Marka Papały to punkt honoru organów ścigania. Po dziesięciu latach trzeba więc zadać pytanie: gdzie są sprawcy i gdzie jest honor?
W ciągu dnia wypijam od pięciu do dziesięciu filiżanek kawy. To prawda, że małych. Ale za to kawa mocna. We Włoszech wypijam tych filiżanek nawet więcej. Ale aromatycznego, smolistego płynu jest w nich jeszcze mniej. Tylko tam espresso ma właściwy smak i zapach.
Łódź Putramenta była dużą, z desek zbudowaną krypą, do której autor nieznanego dziś nikomu „Września” doczepiał motor i pływał pod drugi brzeg jeziora przy Dębowem łowić szczupaki na spinning. Łódź Agnieszki była klasyczną motorówką.
Polakom ku przestrodze: Amerykanie wpadli w pułapkę długów hipotecznych. A krach na rynku mieszkaniowym pogłębia kłopoty całej amerykańskiej gospodarki, co w roku wyborczym stało się nabrzmiałym problemem politycznym.