Interesy ogółu społeczeństwa wyraża rząd czy raczej związki zawodowe? Jak Polacy patrzą na postulaty różnych branż, czy sami zamierzają uczestniczyć w kolejnych protestach, a może w ewentualnym strajku generalnym? Na te pytania, bardzo ważne w roku wyborczym, odpowiada nasz specjalny sondaż.
Co będzie pani robiła 10 maja? – zapytali dziennikarze dr Magdalenę Ogórek, która natychmiast rezolutnie odparła, że tego dnia będzie bardzo zajęta w Pałacu Prezydenckim, gdzie zacznie intensywnie zmieniać prawo.
Kasy spółdzielcze przez lata tworzyły układ biznesowo-polityczny, przy którym tzw. afera Rywina, która skompromitowała rząd Leszka Millera, to pryszcz.
Stacja nie przedłużyła kontraktu z prezenterem programu „Top Gear”, ponieważ – jak pisze „The Guardian” – „wszystkich obowiązują te same zasady”.
Po twardym zderzeniu z górnikami premier Ewa Kopacz wyraźnie zmieniła metodę. Z „bazy” przerzuciła się na „nadbudowę” – na dzieci, kobiety, rodzinę.
Podobno nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jeżeli to prawda, lewica ma świetlaną przyszłość.
Pakiet onkologiczny to desperacka próba ratowania polskiej onkologii za pomocą zielonej karty i przegrupowania pacjentów z dwóch do trzech kolejek. Dał nadzieję, nie dodał pieniędzy.
Kiedyś nazywano je dziećmi ulicy. Dziś ich prawie nie widać, ale są. Może nawet ponad milion.
Dlaczego człowiek skrzywdzony przez sąd praktycznie nie ma w Polsce szans na odszkodowanie od państwa?
Nie mają dowodu osobistego, prawa jazdy, konta w banku. Nie przyznaje się do nich żadne państwo. Kilka tysięcy ludzi ugrzęzło w Polsce jako bezpaństwowcy.
U Piotra na osiedlu Nagórki w Olsztynie było jak w Sodomie: „mieszkający w mieście mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, by poswawolić”.
Bydgoska Pesa jest przykładem, że możemy osiągnąć międzynarodowe sukcesy w branży, z którą w kraju nie potrafimy sobie dać rady: na kolei. Ale właśnie posypały się kontrakty Pesy w Niemczech i w Rosji. Wykolei się firma czy nie?
Trudno dostać w Polsce kredyt bez ubezpieczenia. Ale sprzedawane przez banki polisy wcale nie chronią przed problemami ze spłatą.
Wreszcie coś się zaczyna dziać w sprawie budowy domów z mieszkaniami na wynajem.
Czy zaproponowana przez Jeana-Claude’a Junckera armia europejska mogłaby obronić nas przed Putinem?
#krymnash – takim triumfalnym hasztagiem w rosyjskim internecie opatrywano rok temu informacje na temat przyłączenia półwyspu do Rosji. Teraz coraz częściej hasztag ten towarzyszy newsom mniej triumfalnym i nabiera ironicznego kontekstu.
Od kiedy przesada stała się zasadą wenezuelskiej polityki, najprostsze słowa znaczą dla każdej ze stron politycznego konfliktu coś zupełnie innego.
150 lat temu pierwsi goście odważyli się zimą przyjechać do St. Moritz. Można to uznać za początek zimowej turystyki na całym kontynencie. Nic dziwnego, że Szwajcaria z dumą obchodzi tę rocznicę.
Cholera, dżuma, ospa pustoszyły niegdyś całe miasta, a ludzie sięgali po różne sposoby, aby się przed nimi bronić. Aż wynaleźli szczepionkę.
20 marca będziemy mogli obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Przez wieki zjawisko to wzbudzało trwogę i wiązano je z dramatycznymi wydarzeniami historycznymi.
Hakerzy, zapaleńcy z doktoratami i aktywiści internetowi zorganizowali w Japonii wielki, niezależny od rządu system zbierania informacji o skażeniach wokół uszkodzonej elektrowni atomowej.
Co robić, jeśli wyniki badań – na przykład w psychologii społecznej – nie są ciekawe albo statystycznie istotne? Można sfabrykować lepsze wyniki, a statystyki – podkręcić.
Film skierowany do wybranej widowni ma konstrukcję otwartą, dzieli się na epizody.
Piękna, delikatna więź matki z córką oraz toksyczna żony z mężem.
Krótko mówiąc, Młynarski obowiązkowo. Absolutnie!
Lektura książki sprawia, że otwierają się rozmaite szufladki pamięci, wysypują się zapomniane zdarzenia i postaci.
Mało kto zasłużył się w walce z gatunkizmem tak jak Vonnegut.
Autor mierzy się z katastrofalną kondycją miasta, z którego pochodzi: powszechną korupcją i przemocą, na którą nie reaguje nikt, ze stróżami prawa na czele.
Mocno taneczne rytmy skalkulowane pod amerykańskie nastolatki.
Najbardziej oczekiwana od premiery PlayStation 4 gra na tę konsolę zbiera skrajne opinie.
Przez dwie dekady sztuka Moskwy nie zmieniła się wcale, a równocześnie zmieniła się zasadniczo.
Mottem festiwalu jest w tym roku Beethoven.
35 edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych już dziś można ogłosić hitem.
Rozmowa z Arturem Żmijewskim, artystą wizualnym, o zderzeniach sztuki z polityką i twórców z publicznością.
Astrid Lindgren, autorka „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi” czy „Braci Lwie Serce”, nie przestaje fascynować – nie tylko dzieci. Wciąż też wychodzą na jaw nieznane fakty z jej życia.
Kim jest dziś aktor, ile jest warta jego kariera? Oscarowy „Birdman” i francuski dramat „Sils Maria” pokazują, jak z wyzwaniami kultury masowej radzą sobie hollywoodzkie i europejskie gwiazdy.
Brakuje wciąż na Oscarach kategorii „sztuczna inteligencja”. Szkoda, bo zainteresowanie tematem ludzi i robotów jest takie, że byłoby kogo nagradzać.
Dzień dobry, jestem z telewizji, z radia jestem. W sprawie komentarza, co pani o tym sądzi. Czy to panią nie oburza, czy pani wobec tego nie protestuje?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Chuda jak witka brzozowa nastolatka z nieskazitelnie beżową cerą nie jest już ideałem modelki. Teraz w cenie jest dojrzałość, charyzma i srebrne włosy.
Nie ujawniamy naszych haseł internetowych nie tylko z obawy o bezpieczeństwo w sieci. Często kryją w sobie nasze najintymniejsze przeżycia. I mówią o nas więcej, niż się wydaje.
Polski tenis traci swój najlepszy czas. Środowisko jest podzielone i tak zajęte konfliktami we własnym gronie, że nie ma kiedy wykorzystać koniunktury nakręcanej przez Radwańską i Janowicza.
Pojawiają się pytania o przewidywane koszty planowanego na 20 marca zaćmienia Słońca.
Czy się to komu podoba czy nie, jest w Kościele katolickim skromny, ale jakże czysty i piękny nurt filosemicki.
Chciałbym zawiadomić wszystkich niezainteresowanych, że 10 maja będę siedział w Pałacu Prezydenckim i pisał… Przepraszam bardzo – nie. 10 maja zacznie tam przecież ciężko pracować prezydent Magdalena Ogórek.
Norwegia graniczy z Rosją na niespełna dwustu kilometrach, hen, daleko na Północy. Wystarczy, by mieć dziś kłopot.