Słowo „kidnaping” podczas tych wakacji rozgrzewa fora internetowe i prywatne rozmowy rodziców. Kolejny dramat, zniknięcie 11-letniej Magdy Czechowskiej z kieleckiego dworca, podsyciło rodzaj psychozy, jakiej świat podlega od kilku miesięcy. Dokładnie od 3 maja, kiedy w Portugalii porwano małą Madeleine McCann.
Jest taki rysunek Andrzeja Mleczki, na którym jeden rodak mówi do drugiego: „Morze, góry, pola, lasy. Panie, jaki to mógłby być piękny kraj”. I wcale nie trzeba zajmować się polityką czy gospodarką, by przyznać satyrykowi rację. Wystarczy popatrzeć na domy, jakie stawiają sobie rodacy.
Czym Jarosław Kaczyński dłużej rządzi, tym jest coraz większy. Na tle otoczenia zwłaszcza, które swego prezesa wielbi bezgranicznie, i na tle opozycji, która – racjonalnie zresztą – nie może od niego oderwać oczu i myśli.
Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem z Katedry Prawa Karnego UJ
Trwa zbieranie haków na lekarzy, a zwłaszcza na Marka Durlika, byłego dyrektora szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Jest polityczne zapotrzebowanie, aby najlepszy menedżer w służbie zdrowia III RP, w IV okazał się przestępcą.
Warszawski tor wyścigów konnych był już prywatny (przed wojną) i państwowy (po wojnie). Teraz – ani państwowy, ani prywatny – umiera w zapomnieniu. Na agonię Służewca czekają deweloperzy. To najbardziej atrakcyjna lokalizacja w stolicy. Ostatnio torami zainteresował się Andrzej Lepper.
Don Kichot walczył z wiatrakami. My mamy do nich stosunek złożony. Z jednej strony dają czystą, dość drogą energię, z drugiej szpecą krajobraz i mocno hałasują. Nie powinny więc stać, gdzie popadnie. Rachunek zysków i strat nie jest prosty.
Open Travel, Air Polonia, El Greco, Alpina Tour - te nazwy zapamiętamy na długo. U progu każdych wakacji zaczynamy się niepokoić, czy firmy turystyczne, które sprzedały nam bilety i wycieczki, dotrwają do końca sezonu?
Open Travel, Air Polonia, El Greco, Alpina Tour – te nazwy zapamiętamy na długo. U progu każdych wakacji zaczynamy się niepokoić, czy firmy turystyczne, które sprzedały nam bilety i
Skończył 40 lat. Choć jego miejsce próbują zająć plastikowe pieniądze, bankomat nie wybiera się na emeryturę.
Trzy lata temu w ławy Parlamentu Europejskiego posłaliśmy m.in. premiera Jerzego Buzka, czterech byłych ministrów, dwunastu historyków, jednego doktora matematyki, dendrologa oraz trzynastu profesorów. Mamy z nich jakiś pożytek?
Benedykt XVI napisał pojednawczy list do chińskich katolików. Czy chrześcijaństwo może zastąpić w Chinach ideologię komunistyczną?
Rosja pokłóciła się z Ameryką. Retoryka prezydenta Putina przypomina czasy zimnej wojny. Waszyngton wyciąga jednak pojednawczo rękę. Zaplanowana na 16 lipca wizyta prezydenta Kaczyńskiego w USA i temat tarczy w Polsce mogą stać się ofiarami tych zabiegów o zgodę.
Czy sprawa Kosowa wywoła kolejny konflikt na Bałkanach? Mimo zapowiedzi, o przyszłości tej serbskiej prowincji nie rozmawiano podczas niedawnego szczytu prezydentów Busha i Putina. Obie strony nie zamierzają zmieniać poglądów. Również w Belgradzie i Prisztinie nie widać śladu kompromisu.
Węgrzy zbudowali biuro wizowe swojej ambasady w Bagdadzie, Czesi karuzelę z wesołego miasteczka, Japończycy bar sushi, a Polacy różową twierdzę na obrysie granic państwa. 11 Praskie Quadriennale Scenografii pokazało, czym żyje teatr w każdym z 59 uczestniczących w imprezie krajów.
Rozmowa z Quentinem Tarantino, którego nowy film wchodzi na ekrany polskich kin
Spadek nakładów najbardziej renomowanych gazet opiniotwórczych oraz przejmowanie ich przez międzynarodowe koncerny nastawione wyłącznie na zysk jest zjawiskiem coraz bardziej niepokojącym. Kryzys prasy zagraża demokracji - twierdzi filozof Jürgen Habermas.
Polacy mają nowego idola. Nie jest nim wcale ani popkulturowy artysta, ani rządzący bądź opozycyjny polityk, ani nawet sportowiec zwycięzca. Ulubieńcem mas stał się brzydal Shrek, który po raz trzeci gości na naszych ekranach, gromadząc w pierwszy weekend 800 tys. widzów. Tylko czy naprawdę jest się z czego cieszyć?
'Śmierć Marata' malował David w pośpiechu, bo zapotrzebowanie na obraz męczennika było bardzo pilne. Stworzył arcydzieło rewolucyjnej propagandy: bezwładne martwe ciało z widoczną raną każe myśleć o niezliczonych scenach zdjęcia z krzyża. A w postaci Marata odnaleźć można wiele współczesnych analogii.
Pod Guzowem lała się krew z ołowiem – to powiedzenie kursujące po Rzeczpospolitej przypominało przez długie lata o bratobójczej bitwie, stoczonej czterysta lat temu, 6 lipca 1607 r. Ale prawdziwe rzezie domowe miały w Rzeczpospolitej dopiero nadejść.
Główny zarządca egipskich zabytków sam stał się udzielnym władcą, faraonem, który żąda, wymaga, gani i karze. No i ma zawsze rację.
Chociaż opieka nad dziećmi w Szwecji wygląda w teorii znakomicie, w rzeczywistości i tutaj wymaga niesłychanych wyrzeczeń i sporo kosztuje.
Rozmowa z Danielem Olbrychskim o rosyjskiej duszy, nagrodzie im. Stanisławskiego i spotkaniu z prezydentem Putinem
W Polsce zwykliśmy na całą Republikę Czeską mówić Czechy. Wewnątrz tego państwa podział na Czechy, Morawy i Śląsk ma duże znaczenie i trzeba to uwzględnić. Inaczej zdanie, które można usłyszeć od niezadowolonego konesera w winiarni na Morawach: „Takie wino to pan może podawać w Czechach”, nie będzie miało sensu.
Autyści. Jest ich w Polsce około dziesięciu tysięcy. Szesnaścioro zaczęło właśnie pracę w Pracowni Rzeczy Różnych.