Polski wymiar sprawiedliwości ściga z urzędu aferzystów, pedofilów, nawet ludzi lżących urzędników państwowych. Dlaczego przez trzy lata nie zbadał sprawy tajnych więzień CIA?
Za cztery lata mamy zarobić miliony na organizacji następnych mistrzostw Europy. Przykład Austrii i Szwajcarii pokazuje, że kokosów może jednak nie być.
Tym razem jeszcze się nie udało. Przegrali w półfinale, ale zostali uznani za objawienie tych zawodów. Rosjanie jechali na Euro jak na Wielką Wojnę Ojczyźnianą. Ze sztabowym planem i dużą kasą.
Euro 2008 przeszło do historii, ale w Loży emocje wciąż nie opadły. Szukamy odpowiedzi na pytanie, na czym polega sukces medialnego spektaklu, którego świadkami byliśmy, wyliczamy powody, dla których szybko go nie zapomnimy. W ostatniej już Loży Komentatorów udział biorą: współwłaściciel ITI prezes Mariusz Walter, antropolog kultury prof. Wojciech Burszta, były trener polskiej reprezentacji Andrzej Strejlau, reżyser filmowy Janusz Zaorski oraz redaktorzy „Polityki”: Zdzisław Pietrasik i Sławomir Mizerski.
Ech, te rządy agentury GRU w Polsce...
Wydawało się, że przeniósł się już do historii, że w spokoju będzie jeździł po świecie – na ile sił i zdrowia starczy – jako najbardziej barwny i rozpoznawalny symbol Polski. Jednak wrócił do teraźniejszości, bo historycy z IPN tak postanowili. I odżyły pytania, kim właściwie był i jest Lech Wałęsa?
Książka IPN o Wałęsie i film TVN o sprawie Pyjasa to prawdopodobnie decydujący etap wojny o pamięć Polaków.
Rewolucja braci Kaczyńskich złapała drugi oddech. Amunicję podrzuca IPN pod kierownictwem Janusza Kurtyki, który stał się jednym z najbardziej wpływowych polskich polityków.
Opozycja zarzuca rządowi Donalda Tuska i PO miałkość, nijakość. Platforma jawi się w tej optyce jako ugrupowanie bez celu, sensu i energii. PO najczęściej szlachetnie milczy. Ale to nie jest dobra strategia.
Dziś na samolotowy wypad pielgrzymkowy do Rzymu wierny rezerwuje sobie jeden dzień, na rozmowy z panem Bogiem – weekend, góra tydzień, i oczekuje, że przy okazji coś zwiedzi oraz się rozerwie. Kościół i w tych cywilizacyjnych okolicznościach znakomicie się odnajduje.
Najświeższe awantury sejmowe na temat obniżki akcyzy na paliwa i drożyzny w Polsce, a także ostre, publiczne spory toczone przy tej okazji między ministrem finansów Jackiem Rostowskim a prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem nie są zdrowe ani dla polskich konsumentów, ani dla gospodarki.
Auta typu SUV, czyli wielkie, komfortowe terenówki, podbijają ulice miast. Choć kosztują niemało i dużo palą, ich sprzedaż rośnie w zaskakującym tempie. W czym tkwi tajemnica ich sukcesu?
Fiasko traktatu z Lizbony może przynieść nieoczekiwany skutek: powstanie europejskiej armii. Taki pomysł na dalszą integrację Europy ma Francja, która rozpoczyna półroczne rządy w Unii.
Rozmowa z amerykańskim sinologiem i literaturoznawcą prof. Perrym Linkiem o zmianach, jakie czekają Chiny
Kolejny kryzys polityczny w Kijowie: demokratyczna koalicja straciła większość w parlamencie. Pytanie na dziś nie brzmi więc czy, ale kiedy upadnie rząd Julii Tymoszenko.
Żony kandydatów prezydenckich w USA dzieli równie dużo co ich mężów. Cindy McCain, biała jedynaczka z bogatej rodziny, zajęta domem i dobroczynnością, ma niewiele wspólnego z wychowaną w murzyńskiej dzielnicy Chicago prawniczką po Harvardzie Michelle Obamą.
Musicale niemal wyparły operetkę z polskich scen, teraz skutecznie konkurują z teatrem dramatycznym. W ostatnich czasach kolejnymi prapremierami nadrabialiśmy światowe zaległości. Ale muzyczny świat ucieka coraz szybciej.
Gra w orkiestrze uratowała ich przed przestępczością. Dziś robią furorę na świecie. Na szacownym festiwalu w Salzburgu bilety na koncert Simon Bolivar Youth Orchestra of Venezuela z Marthą Argerich są już dawno wyprzedane.
Rozmowa z Angeliną Jolie, amerykańską aktorką filmową
Do wszystkich grzechów realnego socjalizmu dochodzi jeszcze jeden: dyskryminacja kobiet, odsunięcie ich od budowy podstaw ustroju, uprzedmiotowienie i przypisanie do kuchni i łóżka. Tak przynajmniej wynika z książki „Olbrzymki. Kobiety i socrealizm” Ewy Toniak.
W piątym odcinku naszej (Ko)lekcji Polskich Kabaretów oglądamy Polaka we wnętrzu naturalnym, bez szabli i husarskich skrzydeł, za to w kapciach i w szlafroku. Autorzy, którzy pukają do drzwi, chcą z bliska zobaczyć, jak rodacy mieszkają i o czym rozmawiają.
Już po raz trzeci, wraz z wydawnictwem W.A.B., proponujemy kolekcję „Lato z kryminałem” i zapraszamy czytelników do prowadzenia prywatnych literackich dochodzeń. Serię rozpoczynamy książką Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”.
Moja kolekcja plaż jest zupełnie bezinteresowna, tworzona bez chęci zysku. Plaże zapamiętuję, tworzę sobie ich prywatne rankingi, wspominam o nich i za nimi tęsknię.
W nazistowskich obozach koncentracyjnych funkcjonowały domy publiczne, zakładane przez Niemców w ramach systemu motywacyjnego dla więźniów. Oto wyniki pionierskich w Polsce badań dotyczących Auschwitz-Birkenau.
Pan Roman, tak go właśnie my – jego studenci – nazywaliśmy. Profesor Wapiński bowiem nosił to samo imię co przywódca Narodowej Demokracji Roman Dmowski. Zaś profesor Wapiński od lat, jak z autoironią mawiał, ujeżdżał kobyłę endecji.
Mimo niewątpliwie lepiej rozwiniętej inteligencji w porównaniu z innymi zwierzętami, Homo sapiens około 100 tys. lat temu był bliski całkowitego wymarcia. Czyżby nasz umysł był przeszkodą w osiąganiu kolejnych celów na ewolucyjnej drodze?
Trzecią w historii Milenijną Nagrodę Technologiczną i czek na 800 tys. euro przyznano amerykańskiemu uczonemu Robertowi Langerowi, twórcy metod precyzyjnego rozprowadzania leków w organizmie.
Są skazani i uniewinnieni porywacze, policjanci pomawiani o współpracę z gangsterami, zdemaskowani świadkowie incognito, znikające z policji taśmy wideo i anonimowe listy. Po sprawie uprowadzenia Krzysztofa Olewnika policja bada wszystkie przypadki porwań. By wyeliminować czarne owce, ale i oczyścić się z wszelkich podejrzeń.
Cała Polska usiana jest przydrożnymi zajazdami, knajpkami, gospodami. Należałoby się cieszyć. A ja się martwię.
Jeśli chodzi o demolkę, mamy nad Francuzami wyraźną przewagę.
Od 2009 r. polska armia ma być zawodowa. W tym roku odbywa się więc ostatni zaciąg powszechny. Reporterzy „Polityki” towarzyszyli kilku poborowym.