Sejm V kadencji przechodzi do historii. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, czyli więcej niż oczekiwano. Jeżeli po ogłoszeniu wyniku na sali rozległy się gromkie brawa i zapanowała radość, to znak, że degrengolada parlamentu, ale także polskiej polityki, osiągnęła taki poziom, że nawet dla posłów stała się oczywista, a często po prostu nieznośna.
Zdecydowana większość już sięgających po oręż i żądnych krwi politycznych zabijaków ma naszą przyszłość głęboko w nosie. Ruszyła po łupy.
Uprzejmie przepraszam za najbardziej naiwny akapit, jaki udało mi się w życiu napisać.
W środę 4 lipca we wsi Michałowo na Podlasiu padła szóstka w lotto. Przez 60 dni nikt się nie zgłosił po wygraną ponad 7,3 mln zł. – U nas wielkiego poszukiwania tej osoby nie było – powiada z lekkim zaśpiewem wójt Marek Nazarko. – Bardziej w telewizji.
Dziś każdy obywatel śledzi się sam, po amatorsku. Wystarczy, że korzysta z komórki i komputera. Ślady, jakie zostawia w cyberprzestrzeni, zwane przez profesjonalistów od śledzenia drzemiącymi dowodami, czekają na moment, kiedy ktoś będzie chciał je wykorzystać.
Premier poinformował, że istnieje komputerowy model układu. Czyżby realizował się nasz postulat sprzed czterech lat? Sugerowaliśmy wówczas, by wykorzystać badania sieciowe do zidentyfikowania Grupy Trzymającej Władzę.
Takiej instytucji nie ma w żadnym poza Polską państwie na świecie. Już to sprawia, że Komisja Wspólna rządu i episkopatu musi budzić emocje. Ostatnio wzbudziła przy okazji sprawy ocen z religii.
Polityczny wpływ niedawnej koalicji na media potrwa dużo dłużej niż rząd Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja miałaby obecnie spory kłopot z odzyskaniem telewizji publicznej i radia. Po wyborach możliwości manewru też będą bardzo ograniczone.
Jaka jest geografia środowiskowa prestiżu, warstwy i słoje? Jak się go buduje? I czy w ogóle jest w cenie?
Idąc do władzy PiS zapowiadało, że zrobi wszystko, by poprawić stan bezpieczeństwa energetycznego Polski. W istocie zrobiono wiele, ale efekt okazuje się odwrotny od zamierzonego. Na dodatek energetyczna doktryna partii zaczyna ulegać zaskakującej erozji.
Ceny mieszkań w wielu miastach sięgnęły maksymalnego pułapu, rośnie też oferta nowych lokali. Wygląda na to, że za kilka miesięcy może być wreszcie taniej.
Co zastąpi płytę DVD? Na pierwszej linii ataku okopali się twórcy nowych technologii: Blu-ray i HD DVD.
Francja ma nowych aktorów w polityce zagranicznej. To nowy prezydent, któremu stuknęło właśnie pierwsze sto dni, jego charyzmatyczny minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner, ale i tajemnicza żona prezydenta Cécilia.
Trwa w Polsce długa kampania wrześniowa. Tym razem jednak nie jest to wojna z Niemcami, a o Niemcy, o nasze własne widzenie zachodniego sąsiada.
W siedemdziesiątą rocznicę Wielkiego Terroru, którego symbolem stał się 1937 r., większość Rosjan wybrała amnezję. Woli nie pamiętać o ponad 2 mln represjonowanych, z których przeszło 700 tys. w latach 1937–1938 zostało rozstrzelanych.
Kilka tysięcy muzułmańskich bojowców destabilizuje 90-milionowe Filipiny.
'Katyń' to film, który Andrzej Wajda musiał zrobić. Po pierwsze z powodów osobistych - jednym z oficerów zamordowanych w 1940 r. był jego ojciec. Ale miał ten obowiązek również jako artysta i kronikarz losu polskiego; bez przypomnienia zbrodni katyńskiej ta narracja nie byłaby pełna.
Zapis niepublikowanej rozmowy Andrzeja Wajdy z Józefem Czapskim
Odkryła Hey i Kasię Kowalską, pracowała z Edytą Bartosiewicz i Marylą Rodowicz, teraz pozostała jej Mandaryna Wiśniewska. Życie Katarzyny Kanclerz to opowieść o smutku przemysłu muzycznego w Polsce.
Był ostatnią legendą opery w tradycyjnym rozumieniu, a zarazem pierwszym równoprawnym obywatelem pop-świata.
Hitem jesiennej ramówki w TVP 1 ma być wojenny serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”, którego emisja ruszyła 7 września. 13-odcinkowa ekranizacja powieści Bogusława Wołoszańskiego o walce wywiadów, maszynie deszyfrującej i polskim szpiegu w niemieckim mundurze nie uniknie porównań ze „Stawką większą niż życie”.
Niezależna Oficyna Wydawnicza za datę swego powstania przyjmuje sierpień 1977 r. Ale jej twórca Mirosław Chojecki karierę niezależnego wydawcy rozpoczął w 1969 r. jako redaktor pisma „Wywrotowiec”.
19 września 1657 r. Korona podpisała w Welawie jeden z najgorszych układów w dziejach Rzeczypospolitej. Polacy zgodzili się na suwerenność Księstwa Pruskiego, nie za bardzo zdając sobie sprawę z konsekwencji tego wydarzenia.
Wzgórze zamkowe w Pułtusku kryje skarb, o którym wie tylko garstka wtajemniczonych. Aby stał się prawdziwą atrakcją turystyczną, trzeba funduszy i dobrej woli kilku partnerów. W sumie nie wiadomo, o co trudniej.
O czym wie twoja krew? O wszystkim, co może uratować ci życie. OZI, czyli osobowe źródło informacji, tkwi w każdym z nas.
Polscy emigranci w Anglii nie trzymają się już tak kurczowo rodaków. Są otwarci i ciekawi tubylców. Szybciej pokonują też kolejne szczeble kariery zawodowej. Oszczędności przeznaczają na edukację dzieci. To musi zacząć procentować.
Wakacje się kończą, ale ochota do podróży pozostaje. Postanowiliśmy więc ruszyć na wschód. Ten bliższy i ten dalszy.
Peter Boleslaw Schmeichel, zwany Wielkim Duńczykiem, legenda futbolowego bramkarstwa, jeździ po świecie i wykonuje przed kamerą brudne roboty. Tak brudne, że amerykańską wersję serialu oglądały miliony widzów, teraz będzie europejska. Peter przyjechał kręcić do Polski.