Motyw Bogini, stwórczyni i władczyni świata, jest stary jak historia ludzkości. Zdetronizowany przez patriarchalne religie nie zniknął całkiem. Znalazł schronienie w postaciach Matki Boskiej i Lucyfera, prześwituje z baśni, legend, ludowych obrzędów.
Tzw. długi majowy weekend to nasza nowa świecka tradycja, niestety, coraz luźniej wiązana z wydarzeniami sprzed 217 lat.
Z premierem Donaldem Tuskiem rozmawiamy o gospodarce
Żeby w Wałbrzychu dostać mieszkanie od miasta, trzeba nazbierać dużo punktów, które podlicza komputer. Za bezdomność, za alkoholizm, za dzieci...
Nie ma już koalicji Lewicy i Demokratów. Zrodziła się o kilka lat za późno, padła w ciągu kilku dni, a jej los przesądzono praktycznie w kilka godzin. Co teraz będzie z polską lewicą?
Możemy drzeć szaty nad lekturami, przywołując niczym zaklęcie sformułowanie „kod kulturowy”. I nie zaczynając nawet poważnej rozmowy o istocie współczesnej edukacji.
Lekarz może krytykować lekarza - orzekł przed tygodniem Trybunał Konstytucyjny. Zofia Szychowska, pediatra z Wrocławia, za wytykanie błędów kolegom lekarzom od 10 lat była na przemian wyrzucana z pracy, odsuwana od pracy, koleżeńsko sądzona i służbowo ganiona. Mówi, że koledzy lekarze wykonali na niej wyrok zawodowy.
W Polsce jest słynny. W Islandii nikt o nim nie słyszał. Dlatego tam pojechał. I nagle dopadła go przeszłość. Pobity i upokorzony zaczął szukać sprawiedliwości. Czy ją znalazł?
Liczba Polaków z zaburzeniami psychicznymi w ciągu ostatniej dekady podwoiła się. W ośrodkach psychiatrycznych i odwykowych codziennie przebywa 30 tys. osób. Tymczasem sami psychiatrzy w swym projekcie apelują o rozwiązanie szpitali psychiatrycznych.
Dlaczego budowa autostrad idzie jak po grudzie? Bo to trudne i ogromne zadanie. Za duże i za trudne jak na możliwości polskich władz. Historia budowy autostrad to studium niewydolności systemu zarządzania państwem.
Machina światowych finansów, która działała całkiem dobrze, nagle jakby się zacięła. Czy czeka nas potężny globalny kryzys finansowy?
Jakub Szulc, ekonomista, poseł PO, główny autor projektu nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych
Jeszcze niedawno zdawało się, że demokratom nic nie odbierze zwycięstwa w wyborach do Białego Domu. Teraz wygląda na to, że sami się pozagryzają.
Wojna na Kaukazie nikomu by się nie opłaciła. Zwłaszcza Rosji.
Komunikacja stoi, rośnie stos śmieci, klasy szkolne są puste, a drzwi urzędów zaryglowane. Niemcy, którzy do tej pory znali strajki głównie z wiadomości zagranicznych, masowo protestują. Na razie związkowcy są górą.
Słowacki rząd zrobił właśnie to, do czego od lat bezskutecznie przymierzają się kolejne ekipy w Pradze, Warszawie, Budapeszcie: założył mediom kaganiec.
Ponad 60 tys. Polaków zarejestrowało się na listach w londyńskich okręgach wyborczych, aby 1 maja 2008 r. wybierać burmistrza. To więcej, niż głosowało w polskich wyborach parlamentarnych pół roku temu. Politycy brytyjscy chcą się spodobać polskim emigrantom.
Prawdziwa Księga Kota.
Widma krążą nad polską sceną, widma złej przeszłości. Straszą portrety trumienne Sarmatów, generał w ciemnych okularach broni zdobyczy socjalizmu, zaś Chochoł znowu pyta: kto mnie wołał, czego chciał? I tylko z odpowiedzią na te jego pytania są pewne kłopoty.
Rozmowa z Januszem Gajosem o fotografowaniu aktorów, dawnych i nowych gwiazdach oraz zasadach wyniesionych z domu.
Polscy filharmonicy są zatrudniani jak robotnicy w fabryce śrubek. Na kapitalistyczną rzeczywistość reagują więc jak robotnicy.
Najsłynniejsze bajkowe postaci naszych południowych sąsiadów są tworami wyobraźni jednego pisarza – Václava Čtvrteka.
W maju trafi do naszych kin najnowsze dzieło Martina Scorsese „Rolling Stones w blasku świateł” – dokument z koncertu Rolling Stonesów w nowojorskim Beacon Theatre.
Od pierwszych miesięcy istnienia PRL władze przywiązywały wyjątkową wagę do sfery rytuałów państwowych: oficjalnych obchodów świąt i rocznic. W treści odwoływały się one do wzorów sowieckich, w scenariuszach do przedwojennych z epoki II RP.
Karłowatą istotę z małym mózgiem, której kości odkryto na indonezyjskiej wyspie Flores, uznano za nowy gatunek człowieka. Czy nie nazbyt pochopnie?
Tego jeszcze w Polsce nie było. Nauka trafiła na pierwsze strony gazet, a zapowiedź likwidacji habilitacji wywołuje dziś niemal podobne emocje jak niedawno lustracja. Wszystko za sprawą rządowego projektu reform, na który każdy patrzy po swojemu.
W czasach, gdy wszyscy chcą być piękni i wyglądać młodo, laboratoria kosmetyczne pracują pełną parą. Co z ich dorobku warto wykorzystać, a co jest tylko chwytem reklamowym?
Początek maja za PRL był czasem czynów społecznych. Traktowano je jak roboty przymusowe, bo o dobrowolności raczej nie było mowy. I jak pokazówki, w których partyjni bonzowie z łopatami w ręku bratali się z masami pracującymi. Czy w nowych czasach czyny społeczne mają jeszcze sens?
Rozmowa z Łukaszem Ługowskim, dyrektorem podwarszawskiego gimnazjum i liceum, dla tych, którzy nie muszą się ścigać
Takich miejsc jak Dolina Biebrzy jest w Europie coraz mniej. I coraz więcej ludzi, którzy chcą tutaj przyjeżdżać, podpatrywać pory roku, podsłuchiwać przyrodę.