I tak oto zbliżamy się do końca prezydenckiego wyścigu, już za parę dni wszystko będzie wiadomo. Jakie są ostatnie sondaże i przewidywania?
Wybór Karola Nawrockiego oznacza niemal pewny powrót PiS do władzy, choć nie zniknął ani jeden powód, dla którego 15 października 2023 r. masowo poszli do wyborów młodzi, zwłaszcza kobiety, ale też wszyscy inni zaniepokojeni dryfem państwa w stronę wschodniej satrapii.
Opowiadając o sobie i swojej rodzinie, Rafał Trzaskowski złożył ważną deklarację dla wyborców progresywnych.
W oczy rzucała się samotność Nawrockiego. Wprawdzie członków PiS, w tym byłych ministrów, było w tłumie sporo, ale żaden z nich nie zdecydował się przemówić.
Wzmożenie bombardowań ma być elementem planu, który zakłada bezpośrednią izraelską kontrolę nad 75 proc. terytorium Strefy Gazy.
Wpływowy brytyjski tygodnik „The Economist”, gazeta o globalnym zasięgu, poświęcił naszemu krajowi artykuł okładkowy z minionego tygodnia.
Uniwersytet Harvarda to gniazdo wichrzycieli – zagrzmiał Donald Trump, niczym Władysław Gomułka atakujący w 1968 r. studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Chiny zajmują pustkę, jaką na arenie międzynarodowej pozostawia izolująca się Ameryka.
Radykalna prawica szykuje się do władzy: już teraz „nasz prezydent”, za chwilę „nasz premier”. Co łączy, a co dzieli PiS, Konfederację i Koronę Grzegorza Brauna? Jak wygląda prawicowość tych formacji i czy będą w stanie się dogadać?
Czy młodzi się radykalizują, brunatnieją? O co im naprawdę chodzi w tych wyborach?
Jest ich za mało, są w złym stanie. W Łodzi niemal jedna trzecia nie ma toalet. Mieszkania komunalne, które rozgrzały kampanię prezydencką, to towar równocześnie deficytowy i wybrakowany. No i właściwie nie wiadomo, komu się należy.
O tym, jakie dzieci kształtujemy na naszych placach zabaw i dlaczego nijakie, opowiadają Monika Pastuszko, autorka książki „Matka Polka sika w krzakach”, i Robert Buciak, aktywista miejski.
Chemia w salonie, dializa w nocy, pompy w kieszeni – medycyna wyrywa chorych spod szpitalnych kroplówek. Ale czy każdy jest gotów zrobić w domu szpital?
Skompromitowanego szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza wprowadził na sportowe salony Grzegorz Bachański, odwieczny koszykarski prezes. Miał w tym osobisty interes. Teraz jednak odcina się od swojego wybrańca.
Rozmowa ze Sławomirem Murawcem, dr. hab. nauk medycznych, psychiatrą, o stanie psychicznym młodych Polaków.
Ulubiona przez kolejarzy metoda rozwiązywania problemu starych zaniedbanych dworców to ich rozbiórka. W zamian powstają nowe, zazwyczaj o wątpliwej estetyce. Jednak pod Jasną Górą PKP natrafiło na opór.
Jedną z ofiar wojny handlowej Donalda Trumpa stał się dolar. Nie tylko traci na wartości, ale co gorsza – na zaufaniu i znaczeniu. Powraca hasło dedolaryzacji, czyli odejścia od amerykańskiej waluty jako najważniejszego środka płatniczego świata. Ale czy bez dolara da się żyć?
Rumuńska polityka to kryzysy i równania z samymi niewiadomymi. Rozwiązywać je będzie nowy prezydent Nicuşor Dan – wybitny matematyk, w którym rodacy zobaczyli ostatniego zbawcę ojczyzny.
Zachodnie podejście do rozmów zakłada szukanie rozwiązania win-win, czyli korzystnego dla obu stron. Z tej perspektywy negocjacje służą również rozwiązywaniu problemu. Tymczasem rosyjski Hogwart naucza inaczej.
Czarny papież, po którym ma nastąpić koniec świata, jest legendą, którą znają chyba wszyscy. I oto okazuje się, że Leon XIV ma kreolskie pochodzenie.
Prezydent USA przyjął od Katarczyków w prezencie olbrzymi samolot. A po zakończeniu kadencji chce go zabrać ze sobą. I twierdzi, że to nie przekupstwo.
Miliarder Elon Musk zmęczył się polityką i wraca do biznesu. Pytanie o wpływ big techów na władzę pozostaje. Czy jeszcze możemy wyzwolić się spod ich dominacji?
Skąd pochodzili pierwsi Polacy? Prof. Andrzej Buko szuka odpowiedzi w grobowcach z Mazowsza. A w jego opowieści aż gęsto od zmieszanej krwi.
W roku akademickim 2024/2025 wśród topowych kierunków studiów znalazły się m.in. psychologia, zarządzanie oraz prawo. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego ma je w swojej ofercie – poznaj szczegóły!
Widmo nadciągającej wojny zmotywowało rządzących II RP do wygospodarowania jak największych sum na zbrojenia. Okazało się to łatwiejsze niż ich właściwe wydanie.
Tak subtelnej, wyrafinowanej urody filmy powstają rzadko.
Zachowują się jak władcy świata i nimi są.
Opowieść o uczciwym człowieku, gotowym otworzyć oczy na zło wtedy, gdy inni go nie dostrzegają.
Widz musi się wykazać cierpliwością oraz tolerancją na pustą przemoc i brak logiki.
Wojna i rozdarcie tożsamościowe są dziś doświadczeniem wielu migrantów, także tych w Polsce.
Jedną z najważniejszych cech prozy Stephena Kinga zawsze było trafne analizowanie lęków i problemów współczesnej Ameryki.
Dostajemy tę książkę w czasie, w którym zaniechanie może mieć dalekosiężne skutki.
Jest to powieść o nadziei, że coś lub ktoś wskaże drogę, a przynajmniej sens jej ciągłego poszukiwania.
Gość w dom to nie zawsze „Bóg w dom”. Choć ze wzruszeniem szykujemy na Wigilię dodatkowe nakrycie dla nieznajomego wędrowca, to w praktyce z tą otwartością bywało i bywa różnie.
Zaskakująco szybko minęło tych 15 lat przerwy i grupa Stereolab nie tylko koncertuje ze starym repertuarem, ale też nagrała nowy.
Czy organizując wielką wystawę, można przedobrzyć? Kurator tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji Carlo Ratti dowiódł, że to możliwe.
„Kocham kobiety i kobiecość, sam czuję się bardzo kobiecy” – deklaruje 76-letni Gérard Depardieu, jeden z najbardziej znanych francuskich aktorów wszech czasów, wpisany właśnie na listę przestępców seksualnych.
Nowe programy Amazona i Netflixa próbują wyłonić gwiazdę rapu w formule talent show. Wpadek nie zabrakło, ale branża wciska „tak”.
Werdykty jury, zmiany regulaminowe, wypowiedzi gwiazd, a nawet dramatyczne wydarzenia ostatnich godzin festiwalu – w tym roku w Cannes wszystko miało wymiar polityczny.
Zbliża się 4 czerwca. Tego dnia w 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze po II Wojnie Światowej wolne wybory.
Tymczasem aktor „M jak miłość” zaatakował fizycznie w hotelu poselskim Dariusza Mateckiego z PiS. Szok. Matecki był trzeźwy.
„Dla nas liczy się budowanie emocji i dostarczanie niecodziennych rozwiązań. Chcemy pokazać potężne możliwości jednego z największych parków miejskich w Europie” – mówi Adam Mitrenga z PMG Group, pomysłodawca i współorganizator festiwalu ING Silesia Beats, który odbędzie się 19–21 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie.
Iga Świątek jest na zakręcie kariery. Oskarżenia o doping, rankingowy spadek, dotkliwe porażki, niemożliwe do ukrycia stres i napięcie, z którymi nie radzi sobie na korcie. W rozpoczętym właśnie turnieju Roland Garros broni tytułu, ale po raz pierwszy od lat także siebie.
Stereotypowo to kobiety uważa się za istoty uczuciowe i opiekuńcze. A gdyby tak uznać za pracę ich troskliwe uśmiechy i zarządzanie emocjami innych?
Rozmowy ze stworzonym przez xAI Grokiem odbywają się publicznie na platformie X.
Wybory prezydenckie zmuszają do poddania bazarowej formuły modyfikacjom.
W Bayreuth latem odbywają się dwa słynne festiwale operowe. Ale już same ich siedziby sprawiają, że miasto warto odwiedzić o dowolnej porze roku.
Król warzyw jest tylko jeden. Ale kto jest księciem?
Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, to idealny wybór na rodzinny odpoczynek, krótki lub dłuższy, relaksujący wypad z przyjaciółmi czy na zmianę miejsca rutynowych spotkań biznesowych.
A może należało przez ostatnie dwie dekady więcej inwestować w internety, a mniej skupiać się na okupowaniu gmaszydeł przy Woronicza? Pierwsza tura wyborów to wielki środkowy palec pokazany boomerom i dziadersom.
Nie zamierzam tutaj odstawiać Krystiana Legierskiego. Nie napiszę, że Homo sapiens mnie rozczarował jako gatunek, więc głosuję na Rhinoceros unicornis.
Infantylna tiktokowa rzeczywistość każe poważnym ludziom stawać w szranki z performerami. Przez to w Stanach wygrał Trump, chociaż obraca zasobem może pięciuset słów.
Mnie dr Nawrocki dodatkowo imponuje tym, że w przeciwieństwie do swojego konkurenta nie unika zażywania na wizji różnych substancji i jest atrakcyjnie wytatuowany.
Wybór zero-jedynkowy
Wybór Karola Nawrockiego oznacza niemal pewny powrót PiS do władzy, choć nie zniknął ani jeden powód, dla którego 15 października 2023 r. masowo poszli do wyborów młodzi, zwłaszcza kobiety, ale też wszyscy inni zaniepokojeni dryfem państwa w stronę wschodniej satrapii.