Pierwsza dama Marta Nawrocka i niedoszła pierwsza dama Urszula Brzezińska-Hołownia, obie przed czterdziestką, zostały mundurowymi emerytkami. Armia młodych pobierających do końca życia emerytury mundurowe rośnie szybciej niż tych, którzy mają nas bronić. Każdego roku państwo wydaje na nie ponad 30 mld zł. Ten system to tabu.
To Kaczyński i jego ludzie udeptali drogę Braunowi i innym konfederatom, a teraz mają pretensje, że ci okazali się pojętnymi uczniami, przerośli mistrza i jeszcze dodali gazu.
Rozmowa z politologiem Ernestem Wyciszkiewiczem, który przekonuje, że jak na sąsiadów, to świetnie dogadujemy się z Ukraińcami. I tłumaczy, dlaczego powinniśmy im odpuścić Banderę.
{od ładną wspólnotową opowieścią zwykle kryje się pragnienie władzy. Na przykład ktoś bardzo chce zostać prezydentem i temu podporządkowuje wszystkie swoje działania. A jak się mu nie udaje zdobyć, to się obraża na cały świat.
Generałowie podejmą być może ostatnią szarżę na nadchodzącej odprawie zwierzchnika sił zbrojnych z dowódcami i kierownictwem MON. Ale eskalacja sprawia, że weto wydaje się bardziej niż prawdopodobne.
Popijanie z butelek z napisem „Moskwa”, kiedy Rosja zabija cywilów w Ukrainie i kilometr po kilometrze kradnie ziemię swojego sąsiada, jest co najmniej niestosowne.
Donald Trump nie miał prawa nakładać taryf importowych, powołując się na nadzwyczajne zagrożenie państwa, orzekł 20 lutego amerykański Sąd Najwyższy.
Coś podobnego nie wydarzyło się od stuleci: policja zatrzymała Andrzeja, rodzonego brata króla Karola III, i przesłuchiwała go na posterunku przez 11 godzin.
„Dlaczego oni jeszcze nie skapitulowali?” – tak według Steve’a Witkoffa miał zareagować prezydent Donald Trump na brak porozumienia z Iranem.
Ta fascynacja, dosyć powierzchowna, która nie sięga istoty chińskiej odmiany autorytaryzmu, stała się istotną częścią budowania soft power – atrakcyjności państwa i jego kultury.
Konflikt w Polsce 2050 zafundował wszystkim mało estetyczną wycieczkę do fabryki politycznych parówek. Ale rozpad partii Hołowni może ułatwić koalicji 15 października ułożenie się przed wyborami.
Zaledwie dwa lata w partii, a już jest brany pod uwagę jako kandydat PiS na premiera. Co sprawiło, że Tobiasz Bocheński tak szybko zyskał względy Jarosława Kaczyńskiego?
Choć tatuaże stały się powszechne, dopiero teraz wchodzimy w etap, w którym można obserwować ich długofalowe skutki. A badania sugerują, że największe ryzyko nie płynie z doraźnych zakażeń, lecz z naruszenia równowagi odporności.
Jeffrey Epstein, skazany za przestępstwa seksualne amerykański miliarder, działał globalnie, ale krzywdził lokalnie. Także w Polsce. Wyszukując „słowiańskie laleczki”.
Na fali peerelowskiej nostalgii sztuczna inteligencja produkuje coraz więcej filmów o gwiazdach tamtego okresu. Halucynuje, insynuuje, obraża. I w zasadzie nie ma jak się przed nią bronić.
Granica między lekiem a suplementem diety zanika w gąszczu bliźniaczych nazw i agresywnych reklam. A państwo bezradnie przygląda się, jak marketing zastępuje medycynę.
Kolejne interwencje w patohodowlach, także tych legalnych, pokazują, że nie ma nad tym żadnego nadzoru. A pasja i hobby stały się biznesem budowanym na krzywdzie zwierząt.
Polska jest jednym z 10 krajów Europy, w których nadal obowiązują przepisy o ubezwłasnowolnieniu. Wkrótce ma się to jednak zmienić: rząd pracuje nad projektem ustawy o wspieranym podejmowaniu decyzji; w marcu ma on trafić do Sejmu. Co zmieni nowe prawo?
Obrońców gotówki nie brakuje, ale nikt nie chce płacić za wygodny do niej dostęp. Gdy banki i właściciele bankomatów się kłócą, a państwowe instytucje nie reagują, przegranymi są zdezorientowani konsumenci.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski chce, żeby amerykańskie big techy płaciły podatek cyfrowy od zysków w naszym kraju. Nawet jeśli miałoby się to nie spodobać Donaldowi Trumpowi.
W obliczu rosnących kosztów energii oraz wymogów efektywności energetycznej budynków, wybór odpowiedniej stolarki okienno-drzwiowej i osłon staje się kluczową decyzją inwestycyjną.
Czy Polymarket wykończy profesjonalne sondażownie? Uczestnicy tego rynku przewidywań mogą obstawiać przyszłe wydarzenia na całym świecie. I ryzykując pieniądze, mylą się rzadziej niż ośrodki badania opinii.
Guru niemieckich konserwatystów Hans-Werner Sinn wzywa kraje unijne, aby połączyły swe armie i poddały je wspólnemu dowództwu. Przekonuje, że to nie utopia, a konieczność.
Dzięki zimowym igrzyskom tłumy kibiców poznały, co to Mediolan – najnowocześniejsze z włoskich miast. I najbardziej niewłoskie.
Czy rewolucje mają twarde prawa? Czy można je wyrazić w formie eleganckiego matematycznego wzoru? Wielu naukowców twierdzi, że tak.
Od Narcyza pochylonego nad taflą jeziora po selfie – historia zwierciadeł to opowieść o tym, jak obraz przejmował władzę nad naszymi wyobrażeniami o samych sobie.
Końcówka ubiegłego wieku szybko doczekała się renesansu. Moda, popkultura czy przemysł próbują wykorzystać ten trend. Ale skąd w ogóle wziął się sentyment za tamtymi czasami? I za czym tak naprawdę tęsknimy?
Polska, obok Niemiec i Austrii, należy do krajów z największą liczbą nazistowskich budynków, wzniesionych lub przebudowanych w czasach hitlerowskich. Burzyć, przebudować, chronić?
Mistrzowska reżyseria, wybitne aktorstwo, świetnie puentująca emocje muzyka Hani Rani złożyły się na jeden z najpiękniejszych filmów sezonu.
Solidny, intelektualny thriller, którego stawką jest nie tylko honor i godność, ale i przyszłość ojczyzny oraz Europy.
Ten spektakl ma swoje lepsze strony, jak orkiestra czy scenografia autorstwa Fabiena Lédé.
Brakuje wsparcia w postaci reżyserii wykraczającej poza najprostsze, bezpieczne i infantylne chwyty.
Turecki serial na podstawie jednej z najważniejszych powieści Orhana Pamuka „Muzeum niewinności”, napisanej już po Nagrodzie Nobla, zapowiadał się nieźle.
Uwaga! Ważna książka! Takie klikbajtowe zawołania to jeden z tematów literackiego eseju Amandy Montell, która trwające stulecie nazywa erą irracjonalności i triumfu magicznego myślenia.
Dehnel lubi detale, jego styl bywa inkrustowany i jednocześnie jest zaczepny, co kontrastuje – i to daje ciekawy efekt – z ciemnością i cierpieniem, które kryją się za tymi historiami.
Anthony Horowitz szczerze wyznaje, że napisał tę książkę, ponieważ aktorka grająca główną rolę w serialach powstałych na podstawie poprzednich części była chętna do kontynuacji tego zadania.
Ogląda się to świetnie, a wiele mniej znanych prac zaskakuje najwyższą jakością młodopolskich uniesień.
Wszystko to jest dobrze zagrane, choć w warstwie tekstowej autor zdaje się bardziej koncentrować na grze językowej niż na czysto dyskursywnym przekazie.
Wariacje goldbergowskie to wyzwanie dla pianisty, zwłaszcza że zostały napisane na klawesyn dwumanuałowy, więc wykonywanie ich na jednej klawiaturze może sprawiać techniczne problemy.
Chciałbym wierzyć, że możemy wdrożyć AI zgodnie z zasadami etyki, ale nie wiem, czy ten dżin już nie opuścił lampy, siejąc zniszczenie – mówi Tomasz Kisilewicz z 11 bit studios, laureat Paszportu POLITYKI za grę wideo „The Alters”.
Jeśli coś jest nie tak z nowymi filmami i serialami, może to oznaczać, że zmieniają je przyzwyczajenia widzów: ma być wszystko, wszędzie i naraz. Na wielu ekranach jednocześnie.
76. edycja Berlinale wywołała poruszenie i protesty oficjalnym odcięciem się od polityki. Zajmowała się jednak polityką i nagradzała filmy mówiące o cenie wolności.
Rzadko się zdarza, by wybitny kompozytor w dzień po setnych urodzinach miał prawykonanie swojej nowej opery. 20 lutego zdarzyło się to Györgyowi Kurtágowi.
Tymczasem w swoje 42. urodziny Doda ogłosiła, że 7 sierpnia 2027 r. wystąpi na Stadionie Narodowym. Tego dnia naprawdę szczerze zaśpiewam: „Nic się nie stało!”.
Igrzyska na północy Włoch przyniosły rekordowego multimedalistę, potwierdziły europejską dominację w sportach zimowych i wzmocniły pozycję kobiet, stanowiących niemal połowę uczestniczek. Kontrowersji, skandali i pozasportowych podtekstów było zadziwiająco mało, jak na dzisiejsze niespokojne czasy. Polski ślad raczej skromny.
Carolyn Bessette-Kennedy uosabiała amerykański sen lat 90. Była idealną dziewczyną z Manhattanu i pierwowzorem Carrie z „Seksu w wielkim mieście”. Teraz powraca dzięki serialowi „Love Story”.
Medal dla najlepiej ubranej reprezentacji należy się ex aequo Brazylijczykom, Czechom i drużynie z Mongolii, a dla najlepszej maskotki – hurra! – Polakom.
Nie ma, przynajmniej na razie, kosmetyków maskujących dwulicowość.
Jak jest zima, to muszą być narty. A jak nie ma zimy? Czy za 40 lat będziemy szusować wyłącznie po sztucznym śniegu albo po sztucznych stokach?
Ziemniaki to w Polsce rzecz stosunkowo nowa. Jak trafiły na nasze stoły? Zajrzyjmy do stolicy pyr.
Joanna Solska została wyróżniona w tegorocznej edycji Nagród Dziennikarskich Szkoły Głównej Handlowej, a Zbigniew Borek został jednym z laureatów międzynarodowego konkursu organizowanego przez European Network Remembrance and Solidarity.
Cieszy mnie, gdy tak zwana polityczna poprawność przywraca godność, oddaje sprawiedliwość i wyrównuje szanse. Mam jednak wobec niej stosunek mniej jednoznaczny niż woke-influencerzy z TikToka.
Nie dziwi jej, że tak łatwo uzyskała zgodę na wałęsanie się z kamerą w czasie toczącej się wojny. Nie zastanawia się, co Rosja będzie miała z jej pobytu.
Nie wiemy, kiedy film o Turskim przestanie tak szarpać i poruszać, że można go będzie ludziom pokazać. Marian przez prawie 30 lat był moim redakcyjnym kolegą i z tego, co wiem, z jego udziałem nie mógł powstać film, który nikogo nie porusza.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Kaczyński ucieka do tyłu, musi gonić skrajną prawicę. Rewolucja znów pożarła własne dzieci
To Kaczyński i jego ludzie udeptali drogę Braunowi i innym konfederatom, a teraz mają pretensje, że ci okazali się pojętnymi uczniami, przerośli mistrza i jeszcze dodali gazu.