Radosław Sikorski jest dobrym ministrem spraw zagranicznych. Co nie oznacza, że byłby dobrym prezydentem.
Gdy były piękne i młode, zwykle działały nieźle. Ale coraz szybciej się degenerują. Chodzi o ukradzione przez polityków instytucje publiczne.
Cała polityka insynuacyjno-hakowa, która nabrała ostatnio takiego rozpędu, opiera się na jakichś papierach czy nagraniach z likwidacji WSI.
Trzy lata po śmierci reportera, za życia otoczonego kultem, wespół w zespół zdejmują go z cokołu: ulubiony uczeń, wdowa i część środowiska zmęczona wielkością zmarłego.
Trzy lata po śmierci pisarza i reportera, za życia otoczonego kultem, wespół w zespół zdejmują go z cokołu: ulubiony uczeń, wdowa i część środowiska zmęczona wielkością zmarłego.
W demokracji każdy może kreować bohaterów i zanosić za nich modły, ale powinien uznać, że innym wolno to samo.
Jeden naród, dwa plemiona, chciałoby się powiedzieć, patrząc na poziom niechęci, jaki dzieli radykalnych sympatyków PiS i Platformy.
W Kamieniu Pomorskim stanęły dwa nowe bloki. Wprowadzają się do nich ocaleni z pożaru lokatorzy hotelu socjalnego.
W Polsce żyje 501 Sprawiedliwych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Wielu z nich ukrywa się do dziś we własnych domach przed sąsiadami.
Światem rządzą eksperci. Podpowiadają politykom najważniejsze decyzje; objaśniając rzeczywistość, kreują zagrożenia albo je bagatelizują.
Półtora roku po tym, jak światowy system finansowy znalazł się na krawędzi przepaści, nie ustają spory o to, kto zawinił.
Wiele biur nieruchomości nie przetrwało niedawnego załamania sprzedaży. Teraz właściciele mieszkań często zastrzegają: sprzedam, ale bez pośrednika. Czy to zwiastuje zmierzch kolejnego zawodu?
Wojna depozytowa między bankami się skończyła i trudno teraz znaleźć naprawdę atrakcyjne konta lub lokaty. Co wybrać?
Po olbrzymich stratach poniesionych w 2008 r. wielu Polaków obraziło się na fundusze inwestycyjne. Tymczasem w ostatnich miesiącach sporo z nich znów pozwoliło dobrze zarobić. Czy obecny rok będzie równie korzystny?
Budowana na ekstremalnych emocjach historia
"Kumpel z Polski” jednego z bohaterów nauczył go „pić” alkohol przez skórę
Teatr Narodowy w Warszawie nie ma ostatnio dobrej passy.
Widać inspirację spektaklami Kantora i estetyką teatru jidysz
Po lekturze każdy mieszczuch chciałby się natychmiast przeprowadzić na wieś
Sztafaż rodem z konwencji grozy? Jest całkiem profesjonalny.
Autor zna temat dogłębnie i ma do niego stosunek emocjonalny
To ekspozycja, którą warto obejrzeć, choćby w kontekście kradzieży napisu z bramy obozu Auschwitz
Wulgaryzmy nie są, jak mogłoby się wydawać, cechą rozpoznawczą albumu
Istna burza emocji i temperamentu
●●●●●○
"Moje projekty często są radykalne, odnoszą się do sfery seksualności, wyciągam to, co dla mnie osobiście ważne: tożsamość, pożądanie" - mówi laureat Paszportu „Polityki” w kategorii sztuki wizualne.
Sarmatyzm, któremu Muzeum Narodowe w Krakowie poświęca właśnie wystawę „Sen o potędze”, reprezentuje dwie strony naszego głównego narodowego mitu.
Polak w ciepłych krajach. Zimą. Blady. Spasiony. Poparzony przez słońce.
Trójwymiarowa „Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona to najlepsza spośród 27 dotychczasowych ekranizacji powieści Lewisa Carrolla.
W trzydziestą rocznicę śmierci Jarosława Iwaszkiewicza ukazuje się drugi tom jego „Dziennika”, obejmujący lata 1956–1963, jeszcze ciekawszy niż pierwszy. Poznajemy innego pisarza: pesymistę wątpiącego w swoją twórczość, ale i ekstatycznie zakochanego.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zarówno powieść „Piąta strona świata”, jak i jej autora, trudno zmieścić w jakimkolwiek schemacie.
Niewiele brakowało, aby po abdykacji Mikołaja II carycą została angielska księżniczka, zwana w rodzinie – czyli na niemal wszystkich dworach kontynentu – Ducky.
W archiwum „Polityki” znaleźliśmy notatkę Andrzeja Werblana (historyka, autora m.in. pracy „Stalinizm w Polsce”, wieloletniego członka najwyższych władz PZPR i PRL) z rozmowy z Władysławem Gomułką na rok przed jego śmiercią. Publikujemy ją – wraz z komentarzem autora – jako ciekawy przyczynek źródłowy.
Już od pół wieku wsłuchujemy się w radiowy szum Galaktyki w poszukiwaniu inteligentnych istot. Seth Shostak, główny astronom SETI Institute, twierdzi, że punkt zwrotny jest bliski.
Posłuchajcie baśni o kniahini, matce dzielnego władcy, która została mniszką, i o księstwie na granicy dwóch światów, które pojawiło się na chwilę i zaraz znikło. Ale może to nie bajka, lecz prawda, którą krok po kroku rekonstruują badacze przeszłości?
Islandczycy 6 marca głosowali w ogólnonarodowym referendum, czy i jak oddać pieniądze Holendrom i Brytyjczykom.
Współcześni młodzi Werterzy siadają do komputerów i podają miejsce i termin rozprawy ze światem.
Uważa się, że nasz sojusz z USA i członkostwo w NATO dają nam pełne gwarancje bezpieczeństwa. Ostatnio pojawiają się opinie, że nie jest to takie oczywiste.
Chiny zawsze stały na cenzurowanym: zarzuca się im szafowanie karą śmierci. Jednak ostatnio Sąd Najwyższy wezwał chińskich sędziów, aby ograniczyli liczbę takich wyroków.
Rozmowa z Uładzimierem Arłowem, białoruskim poetą i eseistą.
W dolinie Swat trwa ofensywa armii pakistańskiej przeciw talibom. W Islamabadzie wybucha hotel Marriott. Tymczasem w dolinach gór Hindukuszu lud Kalaszy wiedzie pozornie spokojny żywot.
Kanony mody zmieniają się średnio co dekadę, a wraz z nimi ikony, czyli ideały, do których powinni upodabniać się śmiertelnicy.
O lepszej puencie nie mogliśmy marzyć i będziemy wspominać te igrzyska jako najlepsze w historii. Prawdziwe rekordy bili jednak inni.
Ryszard grał rolę mężczyzny przez lata małżeństwa ze Śnieżynką, córka też się niczego nie domyślała. Ale on wiedział wszystko, bo pytał samego Lwa - Starowicza.