Kto ma telewizję, ten przegrywa wybory – to motto powinni sobie mocno wbić w pamięć wszyscy politycy. Oni jednak, na przekór faktom, trwają w przekonaniu, że kto ma telewizję, ten ma władzę. Czy takie przekonanie owładnie także Platformą Obywatelską?
Komisje śledcze to mało. Sąd powinien rozstrzygnąć, czy Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński i inni dopuszczali się przestępstw, które im zarzucano. Inaczej niebezpiecznie umocni się poczucie bezkarności władzy.
Już nie Radosław Sikorski, lecz Zbigniew Ćwiąkalski jest, wedle pisowskiej opozycji, najbardziej kontrowersyjnym ministrem obecnego rządu. Awantura wokół nowego ministra sprawiedliwości to najpoważniejszy jak dotąd test ekipy Donalda Tuska.
Przez osiem listopadowych dni policja poszukiwała rocznego Rysia Sikorskiego. Dwukrotnie w ciągu kilku dni porwany z domu dziecka, matka – dotknięta chorobą psychiczną, dorosły brat – gotów Rysia adoptować.
Pomimo wykrycia kolejnego ogniska ptasiej grypy branża drobiarska nie panikuje – straty będą, ale grypa w końcu przejdzie. – A hodowcy dalej będą się zmagać z hodowlanym limitem 17 kurczaków na m kw. – mówi drobiowy potentat Mirosław Świerżewski.
Zarówno w Polsce jak i w Niemczech oczekiwana jest wyraźna zmiana pogody. Po szarudze i mrozie czas na ocieplenie we wzajemnych stosunkach.
Bohaterowie transformacji coraz częściej czują się zmęczeni i wypaleni. Rozglądają się między sobą i – wydaje się – gdzie spojrzysz, tam rak, udar, depresja. Czy to twarde pokolenie 50-latków zaczyna płacić cenę za swoje szybkie kariery, za stresy, za branie życia w swoje ręce, za wyścig, do którego nie byli przygotowani? Jakie wirusy zaatakowały transformersów?
Dawniej America Online, dziś AOL, jedna z największych firm internetowych świata, wchodzi na polski rynek. Portale, m.in. Onet, Wirtualna Polska, Interia, gotowe są bić się o każdego internautę do ostatniego kliknięcia myszką. Czym nowy gracz może im zagrozić?
Kraków, Wrocław, Warszawa, a wraz z nimi trzy telewizje, szykują się w tym roku do hucznych sylwestrowych zabaw. Na koncerty, fajerwerki, pokazy chcą wydać całkiem spore pieniądze. Czy warto?
Operacja wykupywania spółdzielczych mieszkań za parę złotych trwa już ponad kwartał, ale nie zakończy się w ustawowym terminie. Winna jest głównie spaskudzona ustawa.
Od dwóch lat kieruje niemiecką dyplomacją, od miesiąca jest także wicekanclerzem. Gdyby zaszła taka potrzeba, Frank Walter Steinmeier poradziłby sobie na miejscu Angeli Merkel. I każde z tych zadań to dla niego pestka wobec konieczności śpiewania rapu.
Dania zbiera pochwały ekspertów za szybkie zlikwidowanie bezrobocia i przywrócenie dynamiki rozwoju gospodarczego bez zaciskania pasa. Duński wynalazek: flexicurity, warto przemyśleć w Polsce.
Ameryka to multikulturowy tygiel, federacja grup o odmiennych obyczajach i stylach życia. Po czyjej stronie powinno stanąć państwo, kiedy obywatel popada w konflikt z grupą kulturową, do której należy?
Zbudujemy drugą Japonię – mobilizował nas prezydent Lech Wałęsa. Nam i tak by się nie udało. Japończycy ciężko harują, są obowiązkowi i nowocześni. Inaczej też wierzą w Boga, co może im sprzyja.
Idealne do łóżka.
Co roku polscy muzycy odnoszą międzynarodowe sukcesy, o których nie wiedzą polscy melomani, a często nawet krytycy.
Animacja, która była kiedyś dumą polskiego kina, fatalnie zniosła zmianę ustroju i radykalne ograniczenie państwowego mecenatu. Po kilkunastu latach zastoju, przerywanego sporadycznymi sukcesami, próbuje ponownie podjąć walkę o międzynarodową sławę i krajowego widza.
Sto lat po śmierci Stanisław Wyspiański stoi na cokole. Ale czy to, co chciał powiedzieć, jest dziś istotne?
Przedsięwzięcie komercyjne. Takie książki żyją krótko.
W naszej kolekcji książek dla dzieci, rodziców i dziadków przebój absolutny '35 Maja' Ericha Kästnera.
Młody rumuński król zakochał się i marzył o ślubie. Komuniści podeszli go szantażem i zmusili do abdykacji. Ale Rumuni nie zapomnieli o swoim monarsze.
Węgierska opozycja polityczna nie tylko intensywnie szukała kontaktów z polską Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego próbowała pomagać dotkniętym nim Polakom poprzez konkretne akcje.
Po raz 46 „Polityka” przyznała nagrody w dziedzinie najnowszej historii Polski.
Dźwigamy się z największego od 250 mln lat załamania klimatu. Nowe, mocne dowody potwierdzają, że grzejnik, który kilkanaście tysięcy lat temu zaczął podgrzewać planetę, znajdował się w morzach oblewających Antarktydę. Uruchomiło go Słońce, nie gazy cieplarniane. Te dołączyły potem.
Najnowsze badania archeologiczne wykazały, że najdłuższy szlak handlowy świata jest o wiele starszy niż dotychczas przypuszczano.
W listopadzie na rynku pojawiła się nowa usługa dla ludności. Za tysiąc dolarów każdy może poznać swój profil genetyczny. Dowie się, jakie choroby mu zagrażają, albo dlaczego nie lubi mleka czy brukselki.
Pół roku po medialnym wyroku, wydanym na Marka Faściszewskiego, kiedyś bydgoskiego dziennikarza, okazało się, że był on ofiarą esbeckiej fałszywki. Czy koledzy po fachu, którzy z przekonaniem pozbawiali go dobrego imienia, poczują się w obowiązku pomóc mu je odzyskać?
Od pół roku policja może stosować prowokację wobec pedofilów. Ale przepis jest martwy, bo polskie prawo nie karze kogoś, kto przez Internet próbuje uwieść dziecko.
Kiedy Stanisław Wcisło rozpoczynał uciekanie od wódki, nawet przez myśl mu nie przeszło, że po pokonaniu wielu maratonów będzie ratował swoją wieś. Bieganiem.
W Polsce panuje przekonanie, że zbyt wolno przygotowujemy się do mistrzostw Europy w 2012 r., a Ukraina robi to sprawniej. Ukraińcy uważają, że sprawy lepiej stoją w Polsce.
Okazuje się, że mamy jeszcze jedną narodową specjalność: odnawianie starych samochodów. Polscy mechanicy cieszą się wielką renomą. A do ich licznych zagranicznych klientów ma wkrótce dołączyć król Maroka, który w swej kolekcji ma ponad 200 starych aut.