Co nas czeka, gdy o losach globu w coraz większym stopniu decydują alterglobaliści?
Najsławniejsza para bliźniaków na świecie wpadła w prawdziwy korkociąg polityki zagranicznej: początek lata nagromadził więcej problemów niż kiedykolwiek wcześniej.
Rodzica bitego przez własne dzieci nie broni żadne prawo, nawet nie ma klasyfikacji prawnej tego zjawiska. W policyjnych kwestionariuszach o domowej przemocy jest rubryka: czy oddano dzieci pod opiekę krewnych. Czy odizolowano złe dzieci od rodziców – tego nie ma gdzie wpisać. Co setny polski rodzic przyznał CBOS, że jest bity przez dzieci.
Twórca Comarchu profesor Janusz Filipiak zawsze wolał trzymać się z daleka od politycznych salonów. Nie walczył też przesadnie o państwowe zamówienia. Ta strategia okazała się skuteczna. Żadna inna spółka informatyczna nie rozwija się równie dobrze.
Wracał, wracał i wreszcie wrócił. Aleksander Kwaśniewski stanął na czele rady programowej Lewicy i Demokratów. W trójkącie PiS, PO, LiD zaczęła się nowa gra.
Na mapie polskiego katolicyzmu mruga wiele światełek. Ale żadne nie świeci dziś pełnym blaskiem.
Jeśli ktoś myśli, że minister Zbigniew Ziobro jest nowatorem w pojmowaniu i stosowaniu prawa, to się myli. Ziobro jedynie kopiuje styl Lecha Kaczyńskiego z czasów, kiedy ten zasiadał w fotelu ministra sprawiedliwości. Podobieństwa są uderzające.
Niektórzy próbują zarobić na ocenianiu jakości usług oferowanych przez innych. Przyznają specjalne certyfikaty, a właściwie je sprzedają. Przy czym jakość ich procedur oceny nie zawsze nosi znamiona najwyższej jakości.
Piłka nożna w krajowym wydaniu kręci się jak po nierównej murawie. W tym sezonie potoczyła się w stronę Polski Ludowej. Po trzęsieniu ziemi wywołanym przez aferę korupcyjną ligę wygrały dwa fuksy, a do tego oba – jak za PRL – to kluby należące do państwowych gigantów przemysłowych. Czy taka właśnie będzie przyszłość polskiego futbolu?
Koniec ze ślęczeniem nad mapami. Koniec z rozmyślaniem, gdzie to jest i jak tam dojechać. Teraz drogę wskaże lokalizator internetowy. W polskiej sieci rozpoczyna się wielka wojna małych map. O niemałe pieniądze.
Polscy politycy i publicyści, którzy powołują się na lustrację w Niemczech, zazwyczaj nie mają o niej pojęcia.
Rozmowa z Joachimem Gauckiem, byłym pełnomocnikiem rządu federalnego ds. archiwów służby bezpieczeństwa byłej NRD
Rozmowa z Hansem-Gertem Pötteringiem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, liderem Europejskiej Partii Ludowej
Pod koniec lat 80. w sowieckim Azerbejdżanie były zaledwie 23 meczety – teraz jest ich już 1,3 tys. I buduje się kolejne.
Już po raz ósmy prezentujemy ranking najpopularniejszych kierunków studiów. Mamy nadzieję, że będzie pożyteczną wskazówką dla kandydatów, ich bliskich i wszystkich zainteresowanych szkolnictwem wyższym w Polsce. Oprócz wyników analizujemy tendencje na rynku edukacyjnym. Zamieszczamy też rady tych, którzy wiedzą najlepiej – czyli studentów – czym się kierować przy wyborze uczelni.
Zapewniam autora, że nie powinien mieć kompleksów.
Na prawdziwą biografię jeszcze poczekamy.
Rzecz o piekle okiem felietonisty.
Dokument jest ciekawszy od fabuły – to pogląd, który ma ostatnio coraz więcej zwolenników. Mogło ich przybyć po zakończonym właśnie Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Rozpoczął się sezon piosenkarskich festiwali, które coraz wyraźniej stają się polem rywalizacji trzech największych stacji telewizyjnych – TVP, Polsatu i TVN. W Sopocie i Opolu nie ścigają się dziś konkursowe piosenki, ale telewizyjni nadawcy.
Wciąż mało wiemy o autorze, który powieść "Chłopcy z Placu Broni" napisał... przypadkiem.
Siedmioro karłów z rodziny rumuńskich Żydów nie miało żadnych szans na przeżycie w Auschwitz. A jednak przetrwało – za sprawą Josefa Mengele.
140 lat temu Franciszka Józefa I ukoronowano w Budapeszcie na Apostolskiego Króla Węgier. Uroczystość przypieczętowała ugodę, zawartą wczesną wiosną 1867 r. przez cesarza Austrii z Węgrami; w ten sposób powstała monarchia austro-węgierska, do 1918 r. największe i chyba najdziwniejsze państwo w Europie.
Gdy chodziło o handel – okrutni wikingowie stawali się łagodni jak baranki i przebiegli jak lisy. Mieszkający pod Elblągiem Prusowie i Słowianie ubili z nimi niejeden złoty interes.
Wydawało się, że onkologia osiągnęła już kres swoich możliwości. Ale na szczęście nie brakuje wizjonerów, którzy mają pomysły, jak wykończyć raka.
Zło konieczne, przechowalnia dzieci, ochronka – to funkcjonujący nadal stereotyp żłobka. Mimo to nowoczesne placówki dla najmłodszych stają się niezbędnym ogniwem wspomagającym młode pracujące matki. Zmiany wymusza życie, choć dość skutecznie blokują je przestarzałe przepisy.
Zofia mieszkała na końcu miasteczka, pod lasem, w rodzinnym domu. Był drewniany, wiekowy jak i ona, dożyła w nim swych dni jej matka.
Świętego oburzenia, marszów protestacyjnych i palenia kukły ministra tym razem nie było, bo hasło „lektury szkolne” jakoś młodzieży nie elektryzuje. Chyba już dawno pogodzili się z faktem, że na polskim może być tylko nudno albo śmiertelnie nudno. Opinia z internetowego forum: „Przecież 99 proc. uczniów jest obojętne, co im się każe czytać, albo to kwestia opracowania nowych streszczeń”.
Miasteczka są dumne z różnych rzeczy, a akurat Różan z czołgu typu T-34. Milion złotych wyda na renowację dumy. A co, jeśli potem okaże się, że radzieckość czołgu narusza czyjąś godność w myśl ustawy o depomnikizacji?
Aynur Dogan, kurdyjską piosenkarkę o fascynującej osobowości, świat poznał niedawno dzięki filmowi dokumentalnemu o muzyce Stambułu „Crossing the bridge”. Śpiewa bardzo smutno i ma ku temu powody.
Szpitalne życie neurochirurgów to nieduży pokój lekarski, dwie sale operacyjne i kilkanaście metrów korytarza łączącego te miejsca.