Jak Polacy ustosunkowują się do głównych, narzuconych przez PiS, motywów kampanii przedwyborczej? TNS OBOP przeprowadził dla Polityki sondaż na ten temat.
Miało być „definitywne odsunięcie Kaczyńskich od władzy”, a w najlepszym razie zanosi się na remis ze wskazaniem. Jest marnie. Ale jeszcze nie beznadziejnie. Co zrobić, by potem nie żałować?
System ochrony zdrowia dobijają ludzie, którzy nie potrafią rządzić.
Nawet jeśli Julia Tymoszenko przegrała z Partią Regionów Janukowycza, to i tak odniosła wielki sukces. Na Ukrainie siły demokratyczne górą, ale nie widać, by wybory parlamentarne kończyły kryzys polityczny.
Politycy i media wmawiają nam, że oto zbliża się ostateczne rozstrzygnięcie walki między dobrem a złem. Ale to nieprawda: główne kwestie zostały już dawno rozstrzygnięte.
Nie chcę się wypowiadać w sprawach, w których nie jestem ekspertem. Mogę jednak zapewnić, że gospodarka nieomal nie zareaguje na wyniki wyborów. A poważnych reform ekonomicznych, tak czy owak, na horyzoncie nie widać. To się musi zemścić.
Miał rację Jarosław Kaczyński, kiedy na początku lat 90. głosił, że najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez ZChN. Dziś najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski prowadzi przez PiS.
Co jakiś czas Polskę obiega wieść, że Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, matka wicepremiera Przemysława, coś załatwiła dla Darłowa. I że Przemysław, po sukcesach we Włoszczowie, lada moment zostanie honorowym obywatelem miasta. Prawda to czy fałsz?
Rozmowa z prof. Andrzejem Szczeklikiem z Collegium Medicum UJ
Pani ukryła zwłoki pana w kurniku, pan zawinął panią w dywan z dużego pokoju, syn pogrzebał tatę w lesie, mama – dzieci w beczkach. Tylko 12 proc. zabójców w Polsce to ludzie całkowicie obcy dla swych ofiar. Bezpieczniej jest teraz na ulicy niż we własnej kuchni.
Przedsiębiorcy bez żalu żegnają rząd Jarosława Kaczyńskiego. Władza, która prywatny majątek uznawała za podejrzany, a brak konta bankowego za cnotę, okazała się genetycznie niezdolna do zajęcia się problemami tysięcy małych i średnich polskich firm. Czy polski cud gospodarczy przetrwa IV RP?
Rozmowa z prof. Andrzejem Blikle, prezesem i głównym udziałowcem A. Blikle sp. z o.o.
Dostawcy Internetu kuszą niższymi cenami i szybszymi łączami. Wymagają za to nawet trzyletniej lojalności. To ryzykowny cyrograf, bo na rynku dostępu do sieci szykuje się wiele pokus.
W listopadzie zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo zamierza ogłosić niepodległość. Rzecz to niezwykła i zachęta do separatyzmu, który w jednoczącej się Europie nie stracił wigoru.
Książka Andrzeja Lubowskiego 'Kontuzjowane mocarstwo. Siła i słabość Ameryki' to opowieść także o Polsce.
Od ponad 100 dni Yves Leterme, przyszły premier Belgii, stara się uformować rząd. Na razie bezskutecznie. Syn Walona ożenionego z Flamandką, zapytany, czy zna belgijski hymn, śpiewa Marsyliankę. Oto belgijski pat.
Byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego aresztowano w Chile i poddano procedurze ekstradycji. Stanie przed sądem. To precedens, nie zdarzyło się bowiem, by szef państwa, który zbiegł za granicę, odpowiadał w ojczyźnie za swoje czyny.
Lodowata przenikliwość vs stylistyczna maestria.
Osobiste świadectwo traumy.
W dzisiejszej muzycznej popkulturze dokonuje się cicha rewolucja. System gwiazd usuwa się w cień, a jego miejsce zajmuje mgławica doraźnych produktów medialnych.
Na zakończonym niedawno festiwalu w Gdyni zabłysło polskie kino niezależne. Okazało się, że pomysł, pasja i 300 zł wystarczą, aby zrobić niezły film.
Przeciętny czytelnik książki nie zna nazwiska jej redaktora. W świadomości zbiorowej pisarze to romantyczni indywidualiści, samotni geniusze przelewający na papier swoje wizje. Mało kto wie, że wiele książek ma więcej niż jednego autora.
Rozmowa z Caroline Graham pisarką, autorką kryminałów
Pięćdziesiąt lat temu studenci na rozpoczęcie roku akademickiego dostali pały. Po likwidacji tygodnika „Po prostu” wyszli na ulice. Doszło do pięciodniowych walk z milicją. Opinie na temat tych wydarzeń zebrała Służba Bezpieczeństwa.
Czy ktoś dziś wie, kim była probirszczyca? Współczesnym odpowiednikiem tego nietypowego zajęcia mogłaby być testerka. Ale – testerka kochanków. Ważna postać przy boku imperatorowej Rosji.
Nad naszymi głowami lata dziś ponad 800 satelitów. Ożywają pomysły powrotu na Księżyc i podboju Marsa. Rozwija się kosmiczna turystyka. A przecież ta wielka podróż zaczęła się ledwie 50 lat temu.
Czy ateiści są mniej moralni niż osoby religijne? Badania wskazują, że wiara w Boga nie ma większego wpływu na nasze postawy etyczne.
Od lat pszczoły służą człowiekowi, a człowiek pszczołom. Dbamy o nie, by ta przyjaźń trwała jak najdłużej. Mimo to nadal nie znamy wielu ich tajemnic.
Po raz siódmy redakcja „Polityki” wraz z fundatorami przyznała stypendia młodym naukowcom. W tym roku wyróżniliśmy 17 laureatów (każdy z nich otrzyma 25 tys. zł) oraz przyznaliśmy jedno wyróżnienie specjalne. Łącznie w ciągu siedmiu lat istnienia programu rozdysponowaliśmy 139 stypendiów na łączną kwotę 3 mln 475 tys.
Kiedy policja ma prawo interweniować w miasteczku akademickim? Odpowiedzi domagają się profesor prawa i jego studenci. Wydarzenia w akademiku w Olsztynie zbulwersowały uczelnię.
Azyl pod Psim Aniołem, jedno z najlepiej prowadzonych schronisk w Polsce, może zostać zlikwidowany. Psy przeszkadzają mieszkańcom nowo wybudowanych apartamentowców.
Wyjątkowym dowodem czci i oddania Matce Boskiej jest inwestycja w serię 12 sztabek ze srebra z wizerunkami Maryi. Co najmniej stuprocentowy zysk oraz przygoda duchowa gwarantowane.
Zdzisiek i Agata się zaręczyli. On – sierota z domu dziecka, ona – córka z dobrego domu. On kochał w życiu zbyt młode dziewczyny, z tego powodu ona odwiedza go w więzieniu.
Polski rząd poszedł na wojnę: z Unią Europejską o dorsze. Ale nie wszyscy rybacy mają ochotę stanąć na linii frontu. Choć nasi ministrowie od ryb namawiają do łamania unijnego zakazu połowów, to większość organizacji rybackich postanowiła przestrzegać prawa.
Birmańska junta przypomniała o sobie światu zabijając zbuntowanych mnichów i brutalnie tłumiąc manifestacje protestujących Birmańczyków. Symbolem ich oporu jest od lat noblistka Aung San Suu Kyi, najpierw więziona, teraz trzymana w areszcie domowym. Świat mniej wie o walczących z reżimową armią partyzantach. Oto historia oddziału zwiadowczego 22 batalionu jednej z partyzantek.