Nowa europejska choroba? We Włoszech, w Niemczech, teraz na Węgrzech wcześniej we Francji w referendum konstytucyjnym, też w Polsce – nie ma wyraźnych zwycięzców w głosowaniach. Wybory idą na remis, nie dając nikomu silnego mandatu do rządzenia.
Kościół toruński znalazł się pół wieku za Kościołem powszechnym
Na umowie koalicyjnej zyskuje na razie tylko Andrzej Lepper
Rząd obiecuje podwyżkę w IV kwartale; lekarze mówią: nie!
Rządzący dziś politycy, powołując się na nauki Kościoła, najchętniej zagnaliby kobiety do domów. A jest ich tam już sześć milionów, 55 proc. wszystkich dorosłych kobiet. Nie istnieją publicznie. Nie mają prawa do emerytur, choć całe życie pracują.
Profesor Mirosława Marody, z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, o naszej bezsilności wobec rzeczywistości politycznej
Najgłośniej skarżą się politycy. Protestują też biznesmeni i adwokaci. Ale skalą stosowania podsłuchu telefonicznego zaniepokojeni są również obrońcy praw człowieka. Specsłużby odpowiadają, że jest on w ich pracy niezbędny. Spór sięgnął Trybunału Konstytucyjnego.
Nadszedł czas, by bronić historyków przed instytucją, która nie jest placówką historyczną, ale przedziwną hybrydą, zbyt często wykonującą zamówienia polityczne.
W społeczeństwie opętanym ideą zdrowego życia palacz jest już wyrzutkiem. Niewykluczone, że za chwilę wyznawcy poprawności tytoniowej zakwalifikują go do grona kryminalistów.
Wspólnoty mieszkaniowe są na ogół kiepskimi kamienicznikami, zadbane domy stanowią rzadkość. Ustanawiają natomiast rekordy pieniactwa: każda sporna sprawa trafia do sądu.
Zima wasza, wiosna nasza – mogą powiedzieć amerykańscy Latynosi. W grudniu 2005 r. Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę mającą radykalnie ograniczyć napływ imigrantów i uszczelnić granicę z Meksykiem. Ale radykalne protesty ostatnich dni zmusiły Kongres do odwrotu.
Siły zbrojne Rosji to jedna z niewielu armii świata, która od lat bez przerwy prowadzi wojnę. Jest to także jedna z niewielu współczesnych armii świata, która do niedawna nie miała kapelanów. Ale to ma się wkrótce zmienić, bo dowódcy chcą zatrudnić popów, mułłów, rabinów, lamów, a nawet hinduskich sadhu.
15 lat temu w Szwecji zamiast zamykać przestępców w więzieniach, zaczęto ich zakuwać w elektroniczne dyby. Pomysł okazał się trafiony. Do tego stopnia, że dzisiaj sądy starają się zamykać przestępców przede wszystkim na wolności.
Prawdziwe zaangażowanie polityczne, podobnie jak filozoficzne myślenie, nie jest nic warte, jeśli nie staje się dla uprawiających je ludzi największą namiętnością.Namiętności te często wchodzą w kolizję, o czym przekonał się Platon podejmując trud wychowania tyrana Syrakuz. Klasycznym współczesnym studium fascynacji intelektualistów władzą i ludźmi władzy jest „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza z 1953 r. Mark Lilla, profesor University of Chicago, zainspirowany przez Miłosza podejmuje się niejako kontynuacji jego projektu.
Bohumil Hrabal (1914–97) był naturszczykiem pisania, cygańskim skrzypkiem literatury, pisał jak wróbel fruwający bez znajomości zasad aerodynamiki. A jednak, jak pokazuje zbiór jego tekstów zebranych w „Pięknej rupieciarni”, był absolutnie świadomy swojej metody.
Najdłużej i niezawodnie działającym w branży showmanów był Zygmunt Kałużyński. Nikt nie wiedział, co powie ani co zrobi za chwilę. Showman z prawdziwego zdarzenia przekracza bowiem granice, ale zawsze czyni to w jakimś celu. A niewielu to dziś potrafi.
Rozmowa z Markiem Kondratem
Chcieli uciekać do Londynu. Zostali i zrobili film „Oda do radości”. To miała być amatorska produkcja studentów łódzkiej Filmówki. Wyszedł portret pokolenia: gorzki, ostry, ale z nutą optymizmu.
Zgłaszany przez krytyków postulat wartkiej fabuły oraz próby opisu polskiej rzeczywistości najpełniej realizują dziś rodzime kryminały.
O świcie, cztery dni przed opuszczeniem Kalisza, Niemcy rozstrzelali 56 osób. Zbrodni dokonali w lesie pod Skarszewem 19 stycznia 1945 r. Wśród zabitych byli żołnierze Armii Krajowej i Polacy pochodzenia niemieckiego współpracujący z AK.
Rozmowa z Arno Lustigerem, historykiem żydowskiego ruchu oporu
Odkryto najstarszą monumentalną świątynię świata sprzed prawie 12 tys. lat. Kto ją zbudował? Jakie rytuały w niej się odbywały?
Chcesz kupić samochód, telewizor albo komputer, ale godzinami zastanawiasz się, który model jest najlepszy? Nie namyślaj się za długo, bardzo często najlepszy jest pierwszy intuicyjny wybór.
Lekarze pokłócili się o pacjentów – kto i jak ma ich leczyć? Do takich konfliktów musimy się przyzwyczaić, bo nowoczesne zabiegi burzą sztywny podział na specjalizacje medyczne.
Profesor Jan Madey o urokach matematyki
Nadchodzi moda na udane życie osobiste, zdrowie, energię i entuzjazm. Człowiek sukcesu powinien wygrywać we wszystkich dziedzinach. Rozgląda się więc, gdzie to wszystko można kupić, tak jak kupuje się nowe buty czy samochód. Rynek aż kipi od propozycji.
Rynek internetowych bukmacherów rozwija się znakomicie. Setki tysięcy graczy obstawiają rzeczywiste mecze w wirtualnych punktach bukmacherskich. Jest jeden problem: Polacy nie mają prawa zawierać takich zakładów.
Dłonie mecenasa Edwarda Klimczuka nerwowo zaciskają się na poręczach fotela, kiedy opowiada, jak przez pół wieku bronił Kościoła przed pazernością państwa i jak teraz państwo wraz z katolicką instytucją wykorzystali prawo przeciwko niemu.
Gabriela Urszula Ciszek-Frankiewicz, profesjonalna – jak o sobie mówi – polska pisarka i poetka, stworzyła na przedwyborcze zamówienie Andrzeja Leppera 12 tekstów piosenek-panegiryków politycznych. A on jej nie zapłacił. Sprawa trafiła do sądu.
Trwa konkurs na prezesa TVP. Ale nie wiadomo, czy zostanie rozstrzygnięty. A jeśli nawet – to jak długo zwycięzca porządzi. Wiadomo jedno, wielka batalia o telewizję publiczną właśnie się rozpoczyna.
W każdą środę zamieszczamy jedno lub dwa zadania w „Polityce” oraz jedno w Internecie (www.polityka.pl). Za prawidłowe rozwiązania przyznajemy punkty i losujemy nagrody.
Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, był gościem Salonu „Polityki” w Piwnicy pod Baranami. Kilka opinii wygłoszonych podczas tego spotkania nabiera dodatkowej aktualności.
Z Europy leci się do Dar es Salaam, stolicy Tanzanii, 10 godzin. Z Dar do Ruahy jedzie dwa dni. Po drodze czas się cofa, jakby zwijał się film. Na końcu czeka rajski ogród.