Po raz pierwszy we współczesnej Europie terrorystami samobójcami są nie obcy przybysze, lecz ludzie stąd, tutejsi. Pochodzą z rzeszy 20 mln (!) muzułmanów zamieszkujących Europę. Są swoi czy obcy?
Marszałek Cimoszewicz znalazł się w złym miejscu w złym momencie
We Włodowie bezradność zrodziła zbrodnię. Jakie wyroki grożą oskarżonym?
Zamiast wojny – teatr. I to narodowy!
Jeszcze 10 lat temu fabryki, urzędy, przedszkola zaczynały pracę bladym świtem, a kończyły przed obiadem. Potem było wolne. Dziś pracujemy coraz dłużej, a czas wolny mamy zajęty. Trenujemy umysł i ciało, by zwiększyć swe szanse. Jesteśmy najbardziej zabieganym narodem w Europie. I jednym z najbardziej zapracowanych w świecie. Dziś polska doba wypełniona jest od świtu do nocy.
Prof. Hanna Świda-Ziemba, wybitna socjolog, wykładowca akademicki i działaczka opozycyjna w czasach PRL, zmarła w środę wieczorem w Warszawie. Przypominamy wywiad, który kilka lat temu przeprowadziła z prof. Janina Paradowska.
Stołeczne loże regionalne grupujące ziomków z jednej okolicy stają się modne. Ich członkowie to elita: artyści, dziennikarze, menedżerowie, biznesmeni. Przybyli do stolicy, bo tutaj są wielkie firmy, duże pieniądze i zawodowe kariery do zbudowania. Brakuje tylko odrobiny swojskiego klimatu.
Mamy sytuację jak za Gierka. Stoi wielka fabryka, w którą wpompowano ogromne pieniądze i z którą nie wiadomo, co zrobić. Każdy Polak stracił na tym interesie 5 zł. Ta instytucja miała służyć produkcji supernowoczesnych wyrobów naftowych. Na razie wyprodukowała tylko długi.
Uczelnie prywatne robią wiele, by przyciągnąć przyszłych studentów. I równie dużo, aby nie pozwolić im potem odejść. Trzeba bardzo uważać na umowy, jakie w niektórych szkołach podsuwane są kandydatom do podpisu. Nieuwaga może słono kosztować.
W upalne lato szczególnego znaczenia nabiera data przydatności do spożycia. Ale wycofanie przeterminowanych towarów to strata dla handlu. Dlatego trzeba się ich jakoś pozbyć. Albo cudownie odświeżyć.
Górnicy znów próbują przypomnieć, że są siłą. Ich cztery największe organizacje związkowe zapowiedziały marsz na Warszawę i protesty pod Sejmem. Tuż przed zakończeniem kadencji chcą wymusić na posłach korzystne dla siebie decyzje emerytalne.
W Szwecji rozwieszono plakaty wzywające mieszkańców, by ubikacje wykorzystywali ściśle do właściwego celu. Szwedzi martwią się stanem Bałtyku, narzekają na polskich chłopów, ale sami też zanieczyszczają morze, nasze morze.
Dziesięć lat po masakrze w Srebrenicy świat znów pochylił się nad losem Bośni. Tylko na chwilę.
Jak Brytyjczycy mogą walczyć z terroryzmem, skoro nie chcą dowodów osobistych, bo im się kojarzą z wojną, kartkami i biedą?
Europejskie listy bestsellerów dowodzą, że każdy najchętniej czyta swoje. Czytamy najchętniej o sobie, porozumiewamy się zaś głównie dzięki Amerykanom.
Drobna, szczupła kobieta z dziesiątkami warkoczyków śpiewa, miauczy, krzyczy, szepcze, piszczy, gestykuluje, zaklina. Meredith Monk wystąpi w Cieszynie na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Tam też zobaczymy jej filmy.
Żaden z licznych w tym sezonie inscenizatorów „Makbeta” nie potrafił opowiedzieć o walce człowieka z ciemną stroną swej natury, co jest istotą dramatu Szekspira. Dlatego o kondycji teatru polskiego myślę z niepokojem.
Słyszy się w Polsce opinie, że tak aferogennych czasów jak dzisiejsze nie było nigdy w historii. Nic bardziej błędnego: każda epoka ma takie afery, na jakie zasługuje. Dużo ich było w czasach saskich, nie brakowało w tak dziś życzliwie opisywanym dwudziestoleciu międzywojennym.
Trudno ułożyć ranking najbardziej poszukiwanych zabytków świata, każdy archeolog ma swoją własną listę. Kilka obiektów jednak na pewno powinno się w nim znaleźć.
Co decyduje, że jedne społeczeństwa lepiej sobie radzą z zagrożeniami, a inne pogrążają się w chaosie. Naukowcy przez cztery lata badali zachowania Amerykanów po atakach 11 września i doszli do szokujących wniosków. Doświadczenie Londynu zdaje się te prawdy potwierdzać.
Wprawdzie mówi się, że pieniądze nie dają szczęścia, ale międzynarodowe badania nad świadomością wskazują na istnienie silnego związku między poczuciem szczęścia a poziomem produktu krajowego na głowę.
Dla nastoletniej tenisistki przejście do rywalizacji seniorek jest znacznie trudniejsze niż wygranie Wimbledonu w kategorii juniorek.
Niespodziewane kłopoty finansowe, zwłaszcza jeśli przydarzą się za granicą, mogą popsuć nawet najwspanialszy wakacyjny wypoczynek. Proponujemy krótki kurs pierwszej pomocy finansowej.
Odwiedzającym latem Warszawę proponujemy trzy adresy ważne na stołecznej mapie restauracyjnej.
Świetny kierowca i tenisista, instruktor narciarstwa, miłośnik lotnictwa, koneser pięknych przedmiotów i przystojny bywalec salonów o niezwykłym uroku osobistym. Jego pojawienie się wywołuje taką sensację, jakby był gwiazdą filmową. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by ksiądz z Watykanu wzbudzał takie emocje.
Rozmowa z Igorem Ostrowskim, absolwentem XXXIII LO im. Kopernika w Warszawie, który na międzynarodowej maturze zdobył komplet punktów
Edwin Bendyk, publicysta specjalizujący się w tematyce wpływu technologii na życie społeczne, podjął kolejną próbę wyjaśnienia „Dlaczego nie ma pracy?” (POLITYKA 17). Mnie ono nie przekonuje.
Kiedy w Ustce na nadmorskiej promenadzie wręczaliśmy nasze tegoroczne trofea i prawiliśmy zwycięzcom zasłużone komplementy, jedna z wczasowiczek nie wytrzymała. – A gdzie basen ze słodką wodą, dlaczego ciągle nie ma basenu? – krzyknęła z irytacją pod adresem burmistrza.
W Polsce mamy prawie 40 podziemnych tras turystycznych. Rocznie wędruje nimi ponad 2 mln osób, z czego połowa jednak po wspaniałej i słynnej w świecie, ale zarazem coraz bardziej cukierkowej, choć to kopalnia soli, Wieliczce. A przecież mamy wiele innych, nieraz bardzo ekscytujących atrakcji.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie skończył 50 lat. Radziecki fundator uroczyście oddał go Polakom do użytku 22 lipca 1955 r. Pałac był prezentem nieoczekiwanym, niechcianym i nielubianym, ale – używając języka epoki – słusznym. Miał wiekopomnie świadczyć o przyjaźni polsko-radzieckiej, a rozmach budowy niezbicie udowadniać wyższość socjalizmu nad kapitalizmem.