Jak można było oczekiwać płk Ryszard Chwastek, który publicznie wypowiedział posłuszeństwo swoim przełożonym i resortowi obrony, żegna się z mundurem. Ale wyrzucenie go z wojska niewiele załatwi. Takich jak on – rozgoryczonych – są legiony.
Ten program nie wyważa otwartych drzwi – to już spory zadatek
Kiedy czyta się projekt ustawy o abolicji podatkowej, nożyce się otwierają
Ojciec Rydzyk podzielił wiernych i hierarchów
Potrzebna jest gruntowna reforma igrzysk, niestety kosztem Polaków
Przez długi czas świat był podzielony na trzy ogromne imperia ze względu na trzy główne zboża: pszenicę, ryż i kukurydzę. Dawały one podstawę odmiennym potrawom. Dzisiaj wszystko się wymieszało.
Zapytaliśmy kilku parlamentarzystów, jak zamierzają pogodzić obowiązki w Sejmie, Senacie i swoich terenowych biurach z wymogami kampanii, która zwłaszcza w przypadku walki o fotele prezydentów i burmistrzów miast zapowiada się na ostrą i wyczerpującą.
Jak co roku w czasie wakacji załatwiliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. Od gór po morze. Zapaskudzone są nadbałtyckie wydmy, parkingi leśne przypominają szamba, górskie doliny mienią się serpentynami papieru toaletowego.
Jesienne ramówki stacji telewizyjnych powinny przypominać misterne pajęcze sieci, w które widz ma wpaść jak mucha i nie wyplątać się z nich aż do lata. Problem tylko w tym, że takie sieci tka każda stacja.
Ministrowie się zmieniają, a one trwają. Halina Wasilewska-Trenkner, Irena Ożóg, Elżbieta Suchocka-Roguska – to trzy panie, które trzymają w swych rękach publiczne pieniądze i bez których nikt nie dostanie grosza z państwowej kasy. Nawet minister finansów.
Firmy nadal ostro tną wydatki. Część z nich potrzebną siłę roboczą wypożycza z agencji pracy czasowej. Dla jednych to przyszłość rynku pracy, dla innych powrót do niewolnictwa.
Wspólnoty mieszkaniowe rozwodzą się z komunalną administracją siedem lat, ale w większości gmin końca nieudanego małżeństwa nie widać. Gminy niechętnie wyrzekają się administrowania domami, choć zgodnie z prawem dawno już powinny były to uczynić.
Świat walczy z biedą od lat i walkę tę przegrywa. Nigdy jeszcze we współczesnej historii nie było tak wielkich różnic między bogatymi a biednymi. Czy Szczyt Ziemi w Johannesburgu, największa w dziejach konferencja ONZ, może coś zmienić?
Gwiazda George’a W. Busha przygasa. Opozycja w Kongresie nie zostawia na nim suchej nitki. Ale sama ma kłopoty z wyłonieniem przywódcy.
Zespół amerykańskich ekspertów wojskowych przygotował krytyczną ocenę działań w Afganistanie. Tajny raport dla Pentagonu przeciekł oczywiście do prasy. I to akurat w trakcie dyskusji w Kongresie nad dodatkowymi pieniędzmi dla wojska.
Zimbabwe – jeszcze 10 lat temu jeden z najdostatniejszych i najlepiej zorganizowanych krajów Trzeciego Świata – jest dziś jedną z wysp archipelagu nędzy, którą włada wpatrzony w lustro pajac w okularach.
:-,
:-)
Dobiegająca końca największa wystawa sztuki w Europie Documenta 11 w Kassel tym razem zaprezentowała nie tyle najnowsze nurty estetyczne, ile przedzawałowy stan niezdolnych do dialogu kultur.
Nowy sezon teatralny rozpocznie się za chwilę zdarzeniem, którego wypadałoby nie przegapić. Do Polski przyjedzie z Paryża „Hamlet” reżyserowany przez Petera Brooka; jedno z najwyżej cenionych przedstawień europejskich ostatnich lat.
Roman Polański przez lata unikał tematu Holocaustu, tymczasem przeczytawszy parę pierwszych rozdziałów „Pianisty” Władysława Szpilmana podjął decyzję, że nakręci ten film.
Co roku odbywa się w Polsce kilkadziesiąt imprez cyklicznych, na których gra się bluesa. Co roku przybywa nowych fanów tej muzyki, choć największe rozgłośnie radiowe zupełnie ją ignorują.
Władysław Gomułka, którego 20 rocznica śmierci upłynęła 1 września, rządził Polską przez czternaście lat. Jeśli doda się do tego okres 1944–1948, kiedy dzielił władzę z Bierutem, będą to niemal dwa dziesięciolecia, gdy wywierał zasadniczy wpływ na losy kraju. Cieszył się entuzjastycznym poparciem społecznym w październiku 1956 r. i odchodził w niesławie w grudniu 1970 r.
Żaden z tworów człowieka nie zawędrował tak daleko jak sonda Voyager 1, która wraz z bliźniaczym Voyagerem 2 – po 25 latach podróży – znalazła się na krańcach Układu Słonecznego i wciąż przysyła meldunki na Ziemię.
Obóz dla dzieci z domów dziecka, zorganizowany przez młodą Fundację Robinson Crusoe, różni się bardzo od typowych wakacyjnych imprez dla sierot społecznych. Ma je przekonać, że nie są napiętnowane, skazane na szkoły specjalne i zasiłki. Ma być zaczątkiem ruchu, który rozerwie zaklęty krąg upośledzenia.
Rozmowa z Aureliuszem Leżeńskim, prezesem Fundacji Robinson Crusoe
Polacy kupują coraz częściej i coraz więcej leków bez recepty nie zdając sobie sprawy, że mogą one spowodować więcej szkody niż pożytku.
Policyjne pościgi przenoszą się w cyberprzestrzeń. Powstają wyspecjalizowane jednostki e-funkcjonariuszy. Jednak na razie przestępcy z sieci czują się bezkarnie.
W drodze powrotnej do Polski na lotnisku w Toronto ksiądz Artur Ważny, duszpasterz młodzieży diecezji tarnowskiej, nie doliczył się czterdziestu swoich podopiecznych, uczestników Światowych Dni Młodzieży. Wbrew wcześniejszym deklaracjom o natychmiastowym powrocie do domu nie opuścili Kanady.
To Ala, a to As. Ala jest stara. Ma 92 lata. As też jest stary. I ciągle żyją. A co przeżyli, to opowiedzą.
W polskich lasach – mimo przelotnych deszczy i burz – jest tak sucho, że wystarczy jeden niedopałek, aby wybuchł największy pożar w dziejach. Najgroźniejsza sytuacja panuje w Puszczy Piskiej, gdzie drzewa powalone huraganem kilka tygodni temu leżą jak na stosie gotowym do podpalenia.
Sam Tischner nam gadał: „Jakby górale nie pili, toby się wyzabijali”. Dopiero na AA załapałem, że to metafora – zwierza się Jasiek, trzeźwy alkoholik z Białki Tatrzańskiej.